a mălălui conjugare; conjugare online pentru verbul "a mălălui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mălălui" în limba română (dex)

Infinitiv
mălălui
Infinitiv Lung
mălăluire
Participiu
mălăluit
Gerunziu
mălăluind
Imperativ persoana a doua
singular mălăluiește
plural mălăluiți
Prezent
eu mălăluiesc
tu mălăluiești
el/ea mălăluiește
noi mălăluim
voi mălăluiți
ei/ele mălăluiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mălăluiesc
tu (să) mălăluiești
el/ea (să) mălăluiască
noi (să) mălăluim
voi (să) mălăluiți
ei/ele (să) mălăluiască
Imperfect
eu mălăluiam
tu mălăluiai
el/ea mălăluia
noi mălăluiam
voi mălăluiați
ei/ele mălăluiau
Perfect Simplu
eu mălăluii
tu mălăluiși
el/ea mălălui
noi mălăluirăm
voi mălăluirăți
ei/ele mălăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mălăluisem
tu mălăluiseși
el/ea mălăluise
noi mălăluiserăm
voi mălăluiserăți
ei/ele mălăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mălăluit
tu să fi mălăluit
el/ea să fi mălăluit
noi să fi mălăluit
voi să fi mălăluit
ei/ele să fi mălăluit
Condițional Prezent
eu aș mălălui
tu ai mălălui
el/ea ar mălălui
noi am mălălui
voi ați mălălui
ei/ele ar mălălui
Condițional Perfect
eu aș fi mălăluit
tu ai fi mălăluit
el/ea ar fi mălăluit
noi am fi mălăluit
voi ați fi mălăluit
ei/ele ar fi mălăluit
Perfectul Compus
eu am mălăluit
tu ai mălăluit
el/ea a mălăluit
noi am mălăluit
voi ați mălăluit
ei/ele au mălăluit
Viitor
eu voi mălălui
tu vei mălălui
el/ea va mălălui
noi vom mălălui
voi veți mălălui
ei/ele vor mălălui
Viitor Anterior
eu voi fi mălăluit
tu vei fi mălăluit
el/ea va fi mălăluit
noi vom fi mălăluit
voi veți fi mălăluit
ei/ele vor fi mălăluit

Verbele anterioare: a maimuți, a maina, a maistori, a majora, a mălăi

Verbele următoare: a mălări, a malaxa, a mâlci, a măldări, a maleabiliza

Verbe aleatorii: a bălega, a planifica, a poclui, a prezentui, a reaclimatiza