a mălăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a mălăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mălăi" în limba română (dex)

Infinitiv
mălăi
Infinitiv Lung
mălăire
Participiu
mălăit
Gerunziu
mălăind
Imperativ persoana a doua
singular mălăiește
plural mălăiți
Prezent
eu mălăiesc
tu mălăiești
el/ea mălăiește
noi mălăim
voi mălăiți
ei/ele mălăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mălăiesc
tu (să) mălăiești
el/ea (să) mălăiască
noi (să) mălăim
voi (să) mălăiți
ei/ele (să) mălăiască
Imperfect
eu mălăiam
tu mălăiai
el/ea mălăia
noi mălăiam
voi mălăiați
ei/ele mălăiau
Perfect Simplu
eu mălăii
tu mălăiși
el/ea mălăi
noi mălăirăm
voi mălăirăți
ei/ele mălăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mălăisem
tu mălăiseși
el/ea mălăise
noi mălăiserăm
voi mălăiserăți
ei/ele mălăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mălăit
tu să fi mălăit
el/ea să fi mălăit
noi să fi mălăit
voi să fi mălăit
ei/ele să fi mălăit
Condițional Prezent
eu aș mălăi
tu ai mălăi
el/ea ar mălăi
noi am mălăi
voi ați mălăi
ei/ele ar mălăi
Condițional Perfect
eu aș fi mălăit
tu ai fi mălăit
el/ea ar fi mălăit
noi am fi mălăit
voi ați fi mălăit
ei/ele ar fi mălăit
Perfectul Compus
eu am mălăit
tu ai mălăit
el/ea a mălăit
noi am mălăit
voi ați mălăit
ei/ele au mălăit
Viitor
eu voi mălăi
tu vei mălăi
el/ea va mălăi
noi vom mălăi
voi veți mălăi
ei/ele vor mălăi
Viitor Anterior
eu voi fi mălăit
tu vei fi mălăit
el/ea va fi mălăit
noi vom fi mălăit
voi veți fi mălăit
ei/ele vor fi mălăit

Verbele anterioare: a maimuțări, a maimuți, a maina, a maistori, a majora

Verbele următoare: a mălălui, a mălări, a malaxa, a mâlci, a măldări

Verbe aleatorii: a anagrama, a libăzui, a pruji, a retransmite, a rezeca