a mâglisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a mâglisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mâglisi" în limba română (dex)

Infinitiv
mâglisi
Infinitiv Lung
mâglisire
Participiu
mâglisit
Gerunziu
mâglisind
Imperativ persoana a doua
singular mâglisește
plural mâglisiți
Prezent
eu mâglisesc
tu mâglisești
el/ea mâglisește
noi mâglisim
voi mâglisiți
ei/ele mâglisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mâglisesc
tu (să) mâglisești
el/ea (să) mâglisească
noi (să) mâglisim
voi (să) mâglisiți
ei/ele (să) mâglisească
Imperfect
eu mâgliseam
tu mâgliseai
el/ea mâglisea
noi mâgliseam
voi mâgliseați
ei/ele mâgliseau
Perfect Simplu
eu mâglisii
tu mâglisiși
el/ea mâglisi
noi mâglisirăm
voi mâglisirăți
ei/ele mâglisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mâglisisem
tu mâglisiseși
el/ea mâglisise
noi mâglisiserăm
voi mâglisiserăți
ei/ele mâglisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mâglisit
tu să fi mâglisit
el/ea să fi mâglisit
noi să fi mâglisit
voi să fi mâglisit
ei/ele să fi mâglisit
Condițional Prezent
eu aș mâglisi
tu ai mâglisi
el/ea ar mâglisi
noi am mâglisi
voi ați mâglisi
ei/ele ar mâglisi
Condițional Perfect
eu aș fi mâglisit
tu ai fi mâglisit
el/ea ar fi mâglisit
noi am fi mâglisit
voi ați fi mâglisit
ei/ele ar fi mâglisit
Perfectul Compus
eu am mâglisit
tu ai mâglisit
el/ea a mâglisit
noi am mâglisit
voi ați mâglisit
ei/ele au mâglisit
Viitor
eu voi mâglisi
tu vei mâglisi
el/ea va mâglisi
noi vom mâglisi
voi veți mâglisi
ei/ele vor mâglisi
Viitor Anterior
eu voi fi mâglisit
tu vei fi mâglisit
el/ea va fi mâglisit
noi vom fi mâglisit
voi veți fi mâglisit
ei/ele vor fi mâglisit

Verbele anterioare: a macula, a mădări, a maderiza, a mădulări, a maghiariza

Verbele următoare: a magnetiza, a măguli, a măhăi, a mâhni, a măiestri

Verbe aleatorii: a apărea, a căi, a cunoaște, a debușona, a defula