a mădulări conjugare; conjugare online pentru verbul "a mădulări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mădulări" în limba română (dex)

Infinitiv
mădulări
Infinitiv Lung
mădulărire
Participiu
mădulărit
Gerunziu
mădulărind
Imperativ persoana a doua
singular mădulărește
plural mădulăriți
Prezent
eu mădulăresc
tu mădulărești
el/ea mădulărește
noi mădulărim
voi mădulăriți
ei/ele mădulăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mădulăresc
tu (să) mădulărești
el/ea (să) mădulărească
noi (să) mădulărim
voi (să) mădulăriți
ei/ele (să) mădulărească
Imperfect
eu mădulăream
tu mădulăreai
el/ea mădulărea
noi mădulăream
voi mădulăreați
ei/ele mădulăreau
Perfect Simplu
eu mădulării
tu mădulăriși
el/ea mădulări
noi mădulărirăm
voi mădulărirăți
ei/ele mădulăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mădulărisem
tu mădulăriseși
el/ea mădulărise
noi mădulăriserăm
voi mădulăriserăți
ei/ele mădulăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mădulărit
tu să fi mădulărit
el/ea să fi mădulărit
noi să fi mădulărit
voi să fi mădulărit
ei/ele să fi mădulărit
Condițional Prezent
eu aș mădulări
tu ai mădulări
el/ea ar mădulări
noi am mădulări
voi ați mădulări
ei/ele ar mădulări
Condițional Perfect
eu aș fi mădulărit
tu ai fi mădulărit
el/ea ar fi mădulărit
noi am fi mădulărit
voi ați fi mădulărit
ei/ele ar fi mădulărit
Perfectul Compus
eu am mădulărit
tu ai mădulărit
el/ea a mădulărit
noi am mădulărit
voi ați mădulărit
ei/ele au mădulărit
Viitor
eu voi mădulări
tu vei mădulări
el/ea va mădulări
noi vom mădulări
voi veți mădulări
ei/ele vor mădulări
Viitor Anterior
eu voi fi mădulărit
tu vei fi mădulărit
el/ea va fi mădulărit
noi vom fi mădulărit
voi veți fi mădulărit
ei/ele vor fi mădulărit

Verbele anterioare: a machia, a măcina, a macula, a mădări, a maderiza

Verbele următoare: a maghiariza, a mâglisi, a magnetiza, a măguli, a măhăi

Verbe aleatorii: a bănănăi, a bănănăi, a deszăpezi, a mușiroi, a pârâi