a lihăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a lihăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lihăi" în limba română (dex)

Infinitiv
lihăi
Infinitiv Lung
lihăire
Participiu
lihăit
Gerunziu
lihăind
Imperativ persoana a doua
singular lihăiește
plural lihăiți
Prezent
eu lihăiesc
tu lihăiești
el/ea lihăiește
noi lihăim
voi lihăiți
ei/ele lihăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) lihăiesc
tu (să) lihăiești
el/ea (să) lihăiască
noi (să) lihăim
voi (să) lihăiți
ei/ele (să) lihăiască
Imperfect
eu lihăiam
tu lihăiai
el/ea lihăia
noi lihăiam
voi lihăiați
ei/ele lihăiau
Perfect Simplu
eu lihăii
tu lihăiși
el/ea lihăi
noi lihăirăm
voi lihăirăți
ei/ele lihăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu lihăisem
tu lihăiseși
el/ea lihăise
noi lihăiserăm
voi lihăiserăți
ei/ele lihăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lihăit
tu să fi lihăit
el/ea să fi lihăit
noi să fi lihăit
voi să fi lihăit
ei/ele să fi lihăit
Condițional Prezent
eu aș lihăi
tu ai lihăi
el/ea ar lihăi
noi am lihăi
voi ați lihăi
ei/ele ar lihăi
Condițional Perfect
eu aș fi lihăit
tu ai fi lihăit
el/ea ar fi lihăit
noi am fi lihăit
voi ați fi lihăit
ei/ele ar fi lihăit
Perfectul Compus
eu am lihăit
tu ai lihăit
el/ea a lihăit
noi am lihăit
voi ați lihăit
ei/ele au lihăit
Viitor
eu voi lihăi
tu vei lihăi
el/ea va lihăi
noi vom lihăi
voi veți lihăi
ei/ele vor lihăi
Viitor Anterior
eu voi fi lihăit
tu vei fi lihăit
el/ea va fi lihăit
noi vom fi lihăit
voi veți fi lihăit
ei/ele vor fi lihăit

Verbele anterioare: a licuri, a licuri, a lifta, a lifui, a ligatura

Verbele următoare: a lihni, a limba, a limbuți, a limita, a limpezi

Verbe aleatorii: a comenta, a denișa, a dezaureola, a sări, a tuna