a lehămetisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a lehămetisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lehămetisi" în limba română (dex)

Infinitiv
lehămetisi
Infinitiv Lung
lehămetisire
Participiu
lehămetisit
Gerunziu
lehămetisind
Imperativ persoana a doua
singular lehămetisește
plural lehămetisiți
Prezent
eu lehămetisesc
tu lehămetisești
el/ea lehămetisește
noi lehămetisim
voi lehămetisiți
ei/ele lehămetisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) lehămetisesc
tu (să) lehămetisești
el/ea (să) lehămetisească
noi (să) lehămetisim
voi (să) lehămetisiți
ei/ele (să) lehămetisească
Imperfect
eu lehămetiseam
tu lehămetiseai
el/ea lehămetisea
noi lehămetiseam
voi lehămetiseați
ei/ele lehămetiseau
Perfect Simplu
eu lehămetisii
tu lehămetisiși
el/ea lehămetisi
noi lehămetisirăm
voi lehămetisirăți
ei/ele lehămetisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu lehămetisisem
tu lehămetisiseși
el/ea lehămetisise
noi lehămetisiserăm
voi lehămetisiserăți
ei/ele lehămetisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lehămetisit
tu să fi lehămetisit
el/ea să fi lehămetisit
noi să fi lehămetisit
voi să fi lehămetisit
ei/ele să fi lehămetisit
Condițional Prezent
eu aș lehămetisi
tu ai lehămetisi
el/ea ar lehămetisi
noi am lehămetisi
voi ați lehămetisi
ei/ele ar lehămetisi
Condițional Perfect
eu aș fi lehămetisit
tu ai fi lehămetisit
el/ea ar fi lehămetisit
noi am fi lehămetisit
voi ați fi lehămetisit
ei/ele ar fi lehămetisit
Perfectul Compus
eu am lehămetisit
tu ai lehămetisit
el/ea a lehămetisit
noi am lehămetisit
voi ați lehămetisit
ei/ele au lehămetisit
Viitor
eu voi lehămetisi
tu vei lehămetisi
el/ea va lehămetisi
noi vom lehămetisi
voi veți lehămetisi
ei/ele vor lehămetisi
Viitor Anterior
eu voi fi lehămetisit
tu vei fi lehămetisit
el/ea va fi lehămetisit
noi vom fi lehămetisit
voi veți fi lehămetisit
ei/ele vor fi lehămetisit

Verbele anterioare: a legitimiza, a legiui, a legumi, a lehăi, a lehămeti

Verbele următoare: a lehămetui, a lehuzi, a lemeti, a lempăi, a lenevi

Verbe aleatorii: a gimbili, a moraliza, a păpăli, a pișa, a zdreli