a lehămeti conjugare; conjugare online pentru verbul "a lehămeti" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lehămeti" în limba română (dex)

Infinitiv
lehămeti
Infinitiv Lung
lehămetire
Participiu
lehămetit
Gerunziu
lehămetind
Imperativ persoana a doua
singular lehămetește
plural lehămetiți
Prezent
eu lehămetesc
tu lehămetești
el/ea lehămetește
noi lehămetim
voi lehămetiți
ei/ele lehămetesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) lehămetesc
tu (să) lehămetești
el/ea (să) lehămetească
noi (să) lehămetim
voi (să) lehămetiți
ei/ele (să) lehămetească
Imperfect
eu lehămeteam
tu lehămeteai
el/ea lehămetea
noi lehămeteam
voi lehămeteați
ei/ele lehămeteau
Perfect Simplu
eu lehămetii
tu lehămetiși
el/ea lehămeti
noi lehămetirăm
voi lehămetirăți
ei/ele lehămetiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu lehămetisem
tu lehămetiseși
el/ea lehămetise
noi lehămetiserăm
voi lehămetiserăți
ei/ele lehămetiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lehămetit
tu să fi lehămetit
el/ea să fi lehămetit
noi să fi lehămetit
voi să fi lehămetit
ei/ele să fi lehămetit
Condițional Prezent
eu aș lehămeti
tu ai lehămeti
el/ea ar lehămeti
noi am lehămeti
voi ați lehămeti
ei/ele ar lehămeti
Condițional Perfect
eu aș fi lehămetit
tu ai fi lehămetit
el/ea ar fi lehămetit
noi am fi lehămetit
voi ați fi lehămetit
ei/ele ar fi lehămetit
Perfectul Compus
eu am lehămetit
tu ai lehămetit
el/ea a lehămetit
noi am lehămetit
voi ați lehămetit
ei/ele au lehămetit
Viitor
eu voi lehămeti
tu vei lehămeti
el/ea va lehămeti
noi vom lehămeti
voi veți lehămeti
ei/ele vor lehămeti
Viitor Anterior
eu voi fi lehămetit
tu vei fi lehămetit
el/ea va fi lehămetit
noi vom fi lehămetit
voi veți fi lehămetit
ei/ele vor fi lehămetit

Verbele anterioare: a legitima, a legitimiza, a legiui, a legumi, a lehăi

Verbele următoare: a lehămetisi, a lehămetui, a lehuzi, a lemeti, a lempăi

Verbe aleatorii: a împelița, a îngurlui, a îngurlui, a pâncui, a regăsi