a lehăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a lehăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lehăi" în limba română (dex)

Infinitiv
lehăi
Infinitiv Lung
lehăire
Participiu
lehăit
Gerunziu
lehăind
Imperativ persoana a doua
singular lehăiește
plural lehăiți
Prezent
eu lehăiesc
tu lehăiești
el/ea lehăiește
noi lehăim
voi lehăiți
ei/ele lehăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) lehăiesc
tu (să) lehăiești
el/ea (să) lehăiască
noi (să) lehăim
voi (să) lehăiți
ei/ele (să) lehăiască
Imperfect
eu lehăiam
tu lehăiai
el/ea lehăia
noi lehăiam
voi lehăiați
ei/ele lehăiau
Perfect Simplu
eu lehăii
tu lehăiși
el/ea lehăi
noi lehăirăm
voi lehăirăți
ei/ele lehăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu lehăisem
tu lehăiseși
el/ea lehăise
noi lehăiserăm
voi lehăiserăți
ei/ele lehăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lehăit
tu să fi lehăit
el/ea să fi lehăit
noi să fi lehăit
voi să fi lehăit
ei/ele să fi lehăit
Condițional Prezent
eu aș lehăi
tu ai lehăi
el/ea ar lehăi
noi am lehăi
voi ați lehăi
ei/ele ar lehăi
Condițional Perfect
eu aș fi lehăit
tu ai fi lehăit
el/ea ar fi lehăit
noi am fi lehăit
voi ați fi lehăit
ei/ele ar fi lehăit
Perfectul Compus
eu am lehăit
tu ai lehăit
el/ea a lehăit
noi am lehăit
voi ați lehăit
ei/ele au lehăit
Viitor
eu voi lehăi
tu vei lehăi
el/ea va lehăi
noi vom lehăi
voi veți lehăi
ei/ele vor lehăi
Viitor Anterior
eu voi fi lehăit
tu vei fi lehăit
el/ea va fi lehăit
noi vom fi lehăit
voi veți fi lehăit
ei/ele vor fi lehăit

Verbele anterioare: a legisla, a legitima, a legitimiza, a legiui, a legumi

Verbele următoare: a lehămeti, a lehămetisi, a lehămetui, a lehuzi, a lemeti

Verbe aleatorii: a cornifica, a disemina, a prubului, a șamota, a sugruma