a lăsa conjugare; conjugare online pentru verbul "a lăsa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lăsa" în limba română (dex)

Infinitiv
lăsa
Infinitiv Lung
lăsare
Participiu
lăsat
Gerunziu
lăsând
Imperativ persoana a doua
singular lasă
plural lăsați
Prezent
eu las
tu lași
el/ea lasă
noi lăsăm
voi lăsați
ei/ele lasă
Conjunctiv Prezent
eu (să) las
tu (să) lași
el/ea (să) lase
noi (să) lăsăm
voi (să) lăsați
ei/ele (să) lase
Imperfect
eu lăsam
tu lăsai
el/ea lăsa
noi lăsam
voi lăsați
ei/ele lăsau
Perfect Simplu
eu lăsai
tu lăsași
el/ea lăsă
noi lăsarăm
voi lăsarăți
ei/ele lăsară
Mai Mult Ca Perfectul
eu lăsasem
tu lăsaseși
el/ea lăsase
noi lăsaserăm
voi lăsaserăți
ei/ele lăsaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lăsat
tu să fi lăsat
el/ea să fi lăsat
noi să fi lăsat
voi să fi lăsat
ei/ele să fi lăsat
Condițional Prezent
eu aș lăsa
tu ai lăsa
el/ea ar lăsa
noi am lăsa
voi ați lăsa
ei/ele ar lăsa
Condițional Perfect
eu aș fi lăsat
tu ai fi lăsat
el/ea ar fi lăsat
noi am fi lăsat
voi ați fi lăsat
ei/ele ar fi lăsat
Perfectul Compus
eu am lăsat
tu ai lăsat
el/ea a lăsat
noi am lăsat
voi ați lăsat
ei/ele au lăsat
Viitor
eu voi lăsa
tu vei lăsa
el/ea va lăsa
noi vom lăsa
voi veți lăsa
ei/ele vor lăsa
Viitor Anterior
eu voi fi lăsat
tu vei fi lăsat
el/ea va fi lăsat
noi vom fi lăsat
voi veți fi lăsat
ei/ele vor fi lăsat

Verbele anterioare: a lapida, a lapovița, a larga, a lărgi, a lărmui

Verbele următoare: a lăstări, a lăsti, a lăstui, a lăți, a latini

Verbe aleatorii: a aluzi, a călca, a osebi, a otrăți, a sacramențui