a lărmui conjugare; conjugare online pentru verbul "a lărmui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lărmui" în limba română (dex)

Infinitiv
lărmui
Infinitiv Lung
lărmuire
Participiu
lărmuit
Gerunziu
lărmuind
Imperativ persoana a doua
singular lărmuiește
plural lărmuiți
Prezent
eu lărmuiesc
tu lărmuiești
el/ea lărmuiește
noi lărmuim
voi lărmuiți
ei/ele lărmuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) lărmuiesc
tu (să) lărmuiești
el/ea (să) lărmuiască
noi (să) lărmuim
voi (să) lărmuiți
ei/ele (să) lărmuiască
Imperfect
eu lărmuiam
tu lărmuiai
el/ea lărmuia
noi lărmuiam
voi lărmuiați
ei/ele lărmuiau
Perfect Simplu
eu lărmuii
tu lărmuiși
el/ea lărmui
noi lărmuirăm
voi lărmuirăți
ei/ele lărmuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu lărmuisem
tu lărmuiseși
el/ea lărmuise
noi lărmuiserăm
voi lărmuiserăți
ei/ele lărmuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lărmuit
tu să fi lărmuit
el/ea să fi lărmuit
noi să fi lărmuit
voi să fi lărmuit
ei/ele să fi lărmuit
Condițional Prezent
eu aș lărmui
tu ai lărmui
el/ea ar lărmui
noi am lărmui
voi ați lărmui
ei/ele ar lărmui
Condițional Perfect
eu aș fi lărmuit
tu ai fi lărmuit
el/ea ar fi lărmuit
noi am fi lărmuit
voi ați fi lărmuit
ei/ele ar fi lărmuit
Perfectul Compus
eu am lărmuit
tu ai lărmuit
el/ea a lărmuit
noi am lărmuit
voi ați lărmuit
ei/ele au lărmuit
Viitor
eu voi lărmui
tu vei lărmui
el/ea va lărmui
noi vom lărmui
voi veți lărmui
ei/ele vor lărmui
Viitor Anterior
eu voi fi lărmuit
tu vei fi lărmuit
el/ea va fi lărmuit
noi vom fi lărmuit
voi veți fi lărmuit
ei/ele vor fi lărmuit

Verbele anterioare: a lăpăi, a lăpăi, a lapida, a lapovița, a larga

Verbele următoare: a lăsa, a lăstări, a lăsti, a lăstui, a lăți

Verbe aleatorii: a împuternici, a lăuda, a nopa, a pălmălui, a realimenta