a lăfăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a lăfăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lăfăi" în limba română (dex)

Infinitiv
lăfăi
Infinitiv Lung
lăfăire
Participiu
lăfăit
Gerunziu
lăfăind
Imperativ persoana a doua
singular lăfăie
plural lăfăiți
Prezent
eu lăfăi
tu lăfăi
el/ea lăfăie
noi lăfăim
voi lăfăiți
ei/ele lăfăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) lăfăi
tu (să) lăfăi
el/ea (să) lăfăie
noi (să) lăfăim
voi (să) lăfăiți
ei/ele (să) lăfăie
Imperfect
eu lăfăiam
tu lăfăiai
el/ea lăfăia
noi lăfăiam
voi lăfăiați
ei/ele lăfăiau
Perfect Simplu
eu lăfăii
tu lăfăiși
el/ea lăfăi
noi lăfăirăm
voi lăfăirăți
ei/ele lăfăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu lăfăisem
tu lăfăiseși
el/ea lăfăise
noi lăfăiserăm
voi lăfăiserăți
ei/ele lăfăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lăfăit
tu să fi lăfăit
el/ea să fi lăfăit
noi să fi lăfăit
voi să fi lăfăit
ei/ele să fi lăfăit
Condițional Prezent
eu aș lăfăi
tu ai lăfăi
el/ea ar lăfăi
noi am lăfăi
voi ați lăfăi
ei/ele ar lăfăi
Condițional Perfect
eu aș fi lăfăit
tu ai fi lăfăit
el/ea ar fi lăfăit
noi am fi lăfăit
voi ați fi lăfăit
ei/ele ar fi lăfăit
Perfectul Compus
eu am lăfăit
tu ai lăfăit
el/ea a lăfăit
noi am lăfăit
voi ați lăfăit
ei/ele au lăfăit
Viitor
eu voi lăfăi
tu vei lăfăi
el/ea va lăfăi
noi vom lăfăi
voi veți lăfăi
ei/ele vor lăfăi
Viitor Anterior
eu voi fi lăfăit
tu vei fi lăfăit
el/ea va fi lăfăit
noi vom fi lăfăit
voi veți fi lăfăit
ei/ele vor fi lăfăit

Verbele anterioare: a lacera, a lăcomi, a lăcrăma, a lăcrăma, a lăcrima

Verbele următoare: a lăinici, a lălăi, a lălăi, a lama, a lambrisa

Verbe aleatorii: a amarina, a făinoșa, a media, a polomoti, a reunifica