a lăcomi conjugare; conjugare online pentru verbul "a lăcomi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lăcomi" în limba română (dex)

Infinitiv
lăcomi
Infinitiv Lung
lăcomire
Participiu
lăcomit
Gerunziu
lăcomind
Imperativ persoana a doua
singular lăcomește
plural lăcomiți
Prezent
eu lăcomesc
tu lăcomești
el/ea lăcomește
noi lăcomim
voi lăcomiți
ei/ele lăcomesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) lăcomesc
tu (să) lăcomești
el/ea (să) lăcomească
noi (să) lăcomim
voi (să) lăcomiți
ei/ele (să) lăcomească
Imperfect
eu lăcomeam
tu lăcomeai
el/ea lăcomea
noi lăcomeam
voi lăcomeați
ei/ele lăcomeau
Perfect Simplu
eu lăcomii
tu lăcomiși
el/ea lăcomi
noi lăcomirăm
voi lăcomirăți
ei/ele lăcomiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu lăcomisem
tu lăcomiseși
el/ea lăcomise
noi lăcomiserăm
voi lăcomiserăți
ei/ele lăcomiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lăcomit
tu să fi lăcomit
el/ea să fi lăcomit
noi să fi lăcomit
voi să fi lăcomit
ei/ele să fi lăcomit
Condițional Prezent
eu aș lăcomi
tu ai lăcomi
el/ea ar lăcomi
noi am lăcomi
voi ați lăcomi
ei/ele ar lăcomi
Condițional Perfect
eu aș fi lăcomit
tu ai fi lăcomit
el/ea ar fi lăcomit
noi am fi lăcomit
voi ați fi lăcomit
ei/ele ar fi lăcomit
Perfectul Compus
eu am lăcomit
tu ai lăcomit
el/ea a lăcomit
noi am lăcomit
voi ați lăcomit
ei/ele au lăcomit
Viitor
eu voi lăcomi
tu vei lăcomi
el/ea va lăcomi
noi vom lăcomi
voi veți lăcomi
ei/ele vor lăcomi
Viitor Anterior
eu voi fi lăcomit
tu vei fi lăcomit
el/ea va fi lăcomit
noi vom fi lăcomit
voi veți fi lăcomit
ei/ele vor fi lăcomit

Verbele anterioare: a lăbădui, a lăbărța, a labializa, a lăcătui, a lacera

Verbele următoare: a lăcrima, a lăcui, a lăfăi, a lăfăi, a laiciza

Verbe aleatorii: a fascina, a omogeniza, a picota, a prelungi, a sbici