a lăbărța conjugare; conjugare online pentru verbul "a lăbărța" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a lăbărța" în limba română (dex)

Infinitiv
lăbărța
Infinitiv Lung
lăbărțare
Participiu
lăbărțat
Gerunziu
lăbărțând
Imperativ persoana a doua
singular lăbărțează
plural lăbărțați
Prezent
eu lăbărțez
tu lăbărțezi
el/ea lăbărțează
noi lăbărțăm
voi lăbărțați
ei/ele lăbărțează
Conjunctiv Prezent
eu (să) lăbărțez
tu (să) lăbărțezi
el/ea (să) lăbărțeze
noi (să) lăbărțăm
voi (să) lăbărțați
ei/ele (să) lăbărțeze
Imperfect
eu lăbărțam
tu lăbărțai
el/ea lăbărța
noi lăbărțam
voi lăbărțați
ei/ele lăbărțau
Perfect Simplu
eu lăbărțai
tu lăbărțași
el/ea lăbărță
noi lăbărțarăm
voi lăbărțarăți
ei/ele lăbărțară
Mai Mult Ca Perfectul
eu lăbărțasem
tu lăbărțaseși
el/ea lăbărțase
noi lăbărțaserăm
voi lăbărțaserăți
ei/ele lăbărțaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi lăbărțat
tu să fi lăbărțat
el/ea să fi lăbărțat
noi să fi lăbărțat
voi să fi lăbărțat
ei/ele să fi lăbărțat
Condițional Prezent
eu aș lăbărța
tu ai lăbărța
el/ea ar lăbărța
noi am lăbărța
voi ați lăbărța
ei/ele ar lăbărța
Condițional Perfect
eu aș fi lăbărțat
tu ai fi lăbărțat
el/ea ar fi lăbărțat
noi am fi lăbărțat
voi ați fi lăbărțat
ei/ele ar fi lăbărțat
Perfectul Compus
eu am lăbărțat
tu ai lăbărțat
el/ea a lăbărțat
noi am lăbărțat
voi ați lăbărțat
ei/ele au lăbărțat
Viitor
eu voi lăbărța
tu vei lăbărța
el/ea va lăbărța
noi vom lăbărța
voi veți lăbărța
ei/ele vor lăbărța
Viitor Anterior
eu voi fi lăbărțat
tu vei fi lăbărțat
el/ea va fi lăbărțat
noi vom fi lăbărțat
voi veți fi lăbărțat
ei/ele vor fi lăbărțat

Verbele anterioare: a kidnapa, a kilometra, a răschira, a kitschiza, a la

Verbele următoare: a lăcătui, a lacera, a lăcomi, a lăcrăma, a lăcrăma

Verbe aleatorii: a contraria, a hămesi, a înțepa, a superviziona, a zbârcăci