a istrăvi conjugare; conjugare online pentru verbul "a istrăvi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a istrăvi" în limba română (dex)

Infinitiv
istrăvi
Infinitiv Lung
istrăvire
Participiu
istrăvit
Gerunziu
istrăvind
Imperativ persoana a doua
singular istrăvește
plural istrăviți
Prezent
eu istrăvesc
tu istrăvești
el/ea istrăvește
noi istrăvim
voi istrăviți
ei/ele istrăvesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) istrăvesc
tu (să) istrăvești
el/ea (să) istrăvească
noi (să) istrăvim
voi (să) istrăviți
ei/ele (să) istrăvească
Imperfect
eu istrăveam
tu istrăveai
el/ea istrăvea
noi istrăveam
voi istrăveați
ei/ele istrăveau
Perfect Simplu
eu istrăvii
tu istrăviși
el/ea istrăvi
noi istrăvirăm
voi istrăvirăți
ei/ele istrăviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu istrăvisem
tu istrăviseși
el/ea istrăvise
noi istrăviserăm
voi istrăviserăți
ei/ele istrăviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi istrăvit
tu să fi istrăvit
el/ea să fi istrăvit
noi să fi istrăvit
voi să fi istrăvit
ei/ele să fi istrăvit
Condițional Prezent
eu aș istrăvi
tu ai istrăvi
el/ea ar istrăvi
noi am istrăvi
voi ați istrăvi
ei/ele ar istrăvi
Condițional Perfect
eu aș fi istrăvit
tu ai fi istrăvit
el/ea ar fi istrăvit
noi am fi istrăvit
voi ați fi istrăvit
ei/ele ar fi istrăvit
Perfectul Compus
eu am istrăvit
tu ai istrăvit
el/ea a istrăvit
noi am istrăvit
voi ați istrăvit
ei/ele au istrăvit
Viitor
eu voi istrăvi
tu vei istrăvi
el/ea va istrăvi
noi vom istrăvi
voi veți istrăvi
ei/ele vor istrăvi
Viitor Anterior
eu voi fi istrăvit
tu vei fi istrăvit
el/ea va fi istrăvit
noi vom fi istrăvit
voi veți fi istrăvit
ei/ele vor fi istrăvit

Verbele anterioare: a isteți, a istoria, a istoriciza, a istorisi, a istovi

Verbele următoare: a italieniza, a itera, a iți, a itinera, a iubi

Verbe aleatorii: a dezagrega, a dezagrega, a închista, a provincializa, a retipări