a isprăvnici conjugare; conjugare online pentru verbul "a isprăvnici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a isprăvnici" în limba română (dex)

Infinitiv
isprăvnici
Infinitiv Lung
isprăvnicire
Participiu
isprăvnicit
Gerunziu
isprăvnicind
Imperativ persoana a doua
singular isprăvnicește
plural isprăvniciți
Prezent
eu isprăvnicesc
tu isprăvnicești
el/ea isprăvnicește
noi isprăvnicim
voi isprăvniciți
ei/ele isprăvnicesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) isprăvnicesc
tu (să) isprăvnicești
el/ea (să) isprăvnicească
noi (să) isprăvnicim
voi (să) isprăvniciți
ei/ele (să) isprăvnicească
Imperfect
eu isprăvniceam
tu isprăvniceai
el/ea isprăvnicea
noi isprăvniceam
voi isprăvniceați
ei/ele isprăvniceau
Perfect Simplu
eu isprăvnicii
tu isprăvniciși
el/ea isprăvnici
noi isprăvnicirăm
voi isprăvnicirăți
ei/ele isprăvniciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu isprăvnicisem
tu isprăvniciseși
el/ea isprăvnicise
noi isprăvniciserăm
voi isprăvniciserăți
ei/ele isprăvniciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi isprăvnicit
tu să fi isprăvnicit
el/ea să fi isprăvnicit
noi să fi isprăvnicit
voi să fi isprăvnicit
ei/ele să fi isprăvnicit
Condițional Prezent
eu aș isprăvnici
tu ai isprăvnici
el/ea ar isprăvnici
noi am isprăvnici
voi ați isprăvnici
ei/ele ar isprăvnici
Condițional Perfect
eu aș fi isprăvnicit
tu ai fi isprăvnicit
el/ea ar fi isprăvnicit
noi am fi isprăvnicit
voi ați fi isprăvnicit
ei/ele ar fi isprăvnicit
Perfectul Compus
eu am isprăvnicit
tu ai isprăvnicit
el/ea a isprăvnicit
noi am isprăvnicit
voi ați isprăvnicit
ei/ele au isprăvnicit
Viitor
eu voi isprăvnici
tu vei isprăvnici
el/ea va isprăvnici
noi vom isprăvnici
voi veți isprăvnici
ei/ele vor isprăvnici
Viitor Anterior
eu voi fi isprăvnicit
tu vei fi isprăvnicit
el/ea va fi isprăvnicit
noi vom fi isprăvnicit
voi veți fi isprăvnicit
ei/ele vor fi isprăvnicit

Verbele anterioare: a ispăși, a ispiti, a ispovedi, a ispovedui, a isprăvi

Verbele următoare: a isterisi, a isteriza, a isteți, a istoria, a istoriciza

Verbe aleatorii: a caciori, a mărgăritări, a reconverti, a sfărâma, a zgribuli