a isprăvi conjugare; conjugare online pentru verbul "a isprăvi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a isprăvi" în limba română (dex)

Infinitiv
isprăvi
Infinitiv Lung
isprăvire
Participiu
isprăvit
Gerunziu
isprăvind
Imperativ persoana a doua
singular isprăvește
plural isprăviți
Prezent
eu isprăvesc
tu isprăvești
el/ea isprăvește
noi isprăvim
voi isprăviți
ei/ele isprăvesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) isprăvesc
tu (să) isprăvești
el/ea (să) isprăvească
noi (să) isprăvim
voi (să) isprăviți
ei/ele (să) isprăvească
Imperfect
eu isprăveam
tu isprăveai
el/ea isprăvea
noi isprăveam
voi isprăveați
ei/ele isprăveau
Perfect Simplu
eu isprăvii
tu isprăviși
el/ea isprăvi
noi isprăvirăm
voi isprăvirăți
ei/ele isprăviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu isprăvisem
tu isprăviseși
el/ea isprăvise
noi isprăviserăm
voi isprăviserăți
ei/ele isprăviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi isprăvit
tu să fi isprăvit
el/ea să fi isprăvit
noi să fi isprăvit
voi să fi isprăvit
ei/ele să fi isprăvit
Condițional Prezent
eu aș isprăvi
tu ai isprăvi
el/ea ar isprăvi
noi am isprăvi
voi ați isprăvi
ei/ele ar isprăvi
Condițional Perfect
eu aș fi isprăvit
tu ai fi isprăvit
el/ea ar fi isprăvit
noi am fi isprăvit
voi ați fi isprăvit
ei/ele ar fi isprăvit
Perfectul Compus
eu am isprăvit
tu ai isprăvit
el/ea a isprăvit
noi am isprăvit
voi ați isprăvit
ei/ele au isprăvit
Viitor
eu voi isprăvi
tu vei isprăvi
el/ea va isprăvi
noi vom isprăvi
voi veți isprăvi
ei/ele vor isprăvi
Viitor Anterior
eu voi fi isprăvit
tu vei fi isprăvit
el/ea va fi isprăvit
noi vom fi isprăvit
voi veți fi isprăvit
ei/ele vor fi isprăvit

Verbele anterioare: a isomeriza, a ispăși, a ispiti, a ispovedi, a ispovedui

Verbele următoare: a isprăvnici, a isterisi, a isteriza, a isteți, a istoria

Verbe aleatorii: a ceaprăzui, a deruta, a reumple, a scofeli, a tripla