a ispăși conjugare; conjugare online pentru verbul "a ispăși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ispăși" în limba română (dex)

Infinitiv
ispăși
Infinitiv Lung
ispășire
Participiu
ispășit
Gerunziu
ispășind
Imperativ persoana a doua
singular ispășește
plural ispășiți
Prezent
eu ispășesc
tu ispășești
el/ea ispășește
noi ispășim
voi ispășiți
ei/ele ispășesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) ispășesc
tu (să) ispășești
el/ea (să) ispășească
noi (să) ispășim
voi (să) ispășiți
ei/ele (să) ispășească
Imperfect
eu ispășeam
tu ispășeai
el/ea ispășea
noi ispășeam
voi ispășeați
ei/ele ispășeau
Perfect Simplu
eu ispășii
tu ispășiși
el/ea ispăși
noi ispășirăm
voi ispășirăți
ei/ele ispășiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ispășisem
tu ispășiseși
el/ea ispășise
noi ispășiserăm
voi ispășiserăți
ei/ele ispășiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ispășit
tu să fi ispășit
el/ea să fi ispășit
noi să fi ispășit
voi să fi ispășit
ei/ele să fi ispășit
Condițional Prezent
eu aș ispăși
tu ai ispăși
el/ea ar ispăși
noi am ispăși
voi ați ispăși
ei/ele ar ispăși
Condițional Perfect
eu aș fi ispășit
tu ai fi ispășit
el/ea ar fi ispășit
noi am fi ispășit
voi ați fi ispășit
ei/ele ar fi ispășit
Perfectul Compus
eu am ispășit
tu ai ispășit
el/ea a ispășit
noi am ispășit
voi ați ispășit
ei/ele au ispășit
Viitor
eu voi ispăși
tu vei ispăși
el/ea va ispăși
noi vom ispăși
voi veți ispăși
ei/ele vor ispăși
Viitor Anterior
eu voi fi ispășit
tu vei fi ispășit
el/ea va fi ispășit
noi vom fi ispășit
voi veți fi ispășit
ei/ele vor fi ispășit

Verbele anterioare: a iscăli, a iscodi, a iscusi, a islamiza, a isomeriza

Verbele următoare: a ispiti, a ispovedi, a ispovedui, a isprăvi, a isprăvnici

Verbe aleatorii: a agura, a burnița, a constitui, a decomplexa, a târșâi