a iongări conjugare; conjugare online pentru verbul "a iongări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a iongări" în limba română (dex)

Infinitiv
iongări
Infinitiv Lung
iongărire
Participiu
iongărit
Gerunziu
iongărind
Imperativ persoana a doua
singular iongărește
plural iongăriți
Prezent
eu iongăresc
tu iongărești
el/ea iongărește
noi iongărim
voi iongăriți
ei/ele iongăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) iongăresc
tu (să) iongărești
el/ea (să) iongărească
noi (să) iongărim
voi (să) iongăriți
ei/ele (să) iongărească
Imperfect
eu iongăream
tu iongăreai
el/ea iongărea
noi iongăream
voi iongăreați
ei/ele iongăreau
Perfect Simplu
eu iongării
tu iongăriși
el/ea iongări
noi iongărirăm
voi iongărirăți
ei/ele iongăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu iongărisem
tu iongăriseși
el/ea iongărise
noi iongăriserăm
voi iongăriserăți
ei/ele iongăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi iongărit
tu să fi iongărit
el/ea să fi iongărit
noi să fi iongărit
voi să fi iongărit
ei/ele să fi iongărit
Condițional Prezent
eu aș iongări
tu ai iongări
el/ea ar iongări
noi am iongări
voi ați iongări
ei/ele ar iongări
Condițional Perfect
eu aș fi iongărit
tu ai fi iongărit
el/ea ar fi iongărit
noi am fi iongărit
voi ați fi iongărit
ei/ele ar fi iongărit
Perfectul Compus
eu am iongărit
tu ai iongărit
el/ea a iongărit
noi am iongărit
voi ați iongărit
ei/ele au iongărit
Viitor
eu voi iongări
tu vei iongări
el/ea va iongări
noi vom iongări
voi veți iongări
ei/ele vor iongări
Viitor Anterior
eu voi fi iongărit
tu vei fi iongărit
el/ea va fi iongărit
noi vom fi iongărit
voi veți fi iongărit
ei/ele vor fi iongărit

Verbele anterioare: a înzidi, a înzili, a înzorzona, a iobăgi, a iodiza

Verbele următoare: a ioniza, a iordăni, a iotaciza, a iperita, a ipopsifia

Verbe aleatorii: a cumetri, a perdăfui, a rebobina, a spaționa, a supraimprima