a horhăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a horhăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a horhăi" în limba română (dex)

Infinitiv
horhăi
Infinitiv Lung
horhăire
Participiu
horhăit
Gerunziu
horhăind
Imperativ persoana a doua
singular horhăie
plural horhăiți
Prezent
eu horhăi
tu horhăi
el/ea horhăie
noi horhăim
voi horhăiți
ei/ele horhăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) horhăi
tu (să) horhăi
el/ea (să) horhăie
noi (să) horhăim
voi (să) horhăiți
ei/ele (să) horhăie
Imperfect
eu horhăiam
tu horhăiai
el/ea horhăia
noi horhăiam
voi horhăiați
ei/ele horhăiau
Perfect Simplu
eu horhăii
tu horhăiși
el/ea horhăi
noi horhăirăm
voi horhăirăți
ei/ele horhăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu horhăisem
tu horhăiseși
el/ea horhăise
noi horhăiserăm
voi horhăiserăți
ei/ele horhăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi horhăit
tu să fi horhăit
el/ea să fi horhăit
noi să fi horhăit
voi să fi horhăit
ei/ele să fi horhăit
Condițional Prezent
eu aș horhăi
tu ai horhăi
el/ea ar horhăi
noi am horhăi
voi ați horhăi
ei/ele ar horhăi
Condițional Perfect
eu aș fi horhăit
tu ai fi horhăit
el/ea ar fi horhăit
noi am fi horhăit
voi ați fi horhăit
ei/ele ar fi horhăit
Perfectul Compus
eu am horhăit
tu ai horhăit
el/ea a horhăit
noi am horhăit
voi ați horhăit
ei/ele au horhăit
Viitor
eu voi horhăi
tu vei horhăi
el/ea va horhăi
noi vom horhăi
voi veți horhăi
ei/ele vor horhăi
Viitor Anterior
eu voi fi horhăit
tu vei fi horhăit
el/ea va fi horhăit
noi vom fi horhăit
voi veți fi horhăit
ei/ele vor fi horhăit

Verbele anterioare: a hopăi, a horăi, a horcăi, a horcăni, a horcoti

Verbele următoare: a horobăi, a horopsi, a horpăi, a horpăi, a mașa

Verbe aleatorii: a barăngi, a dezbalota, a pășcăvi, a porogăni, a teletransmite