a hăuli conjugare; conjugare online pentru verbul "a hăuli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăuli" în limba română (dex)

Infinitiv
hăuli
Infinitiv Lung
hăulire
Participiu
hăulit
Gerunziu
hăulind
Imperativ persoana a doua
singular hăulește
plural hăuliți
Prezent
eu hăulesc
tu hăulești
el/ea hăulește
noi hăulim
voi hăuliți
ei/ele hăulesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hăulesc
tu (să) hăulești
el/ea (să) hăulească
noi (să) hăulim
voi (să) hăuliți
ei/ele (să) hăulească
Imperfect
eu hăuleam
tu hăuleai
el/ea hăulea
noi hăuleam
voi hăuleați
ei/ele hăuleau
Perfect Simplu
eu hăulii
tu hăuliși
el/ea hăuli
noi hăulirăm
voi hăulirăți
ei/ele hăuliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hăulisem
tu hăuliseși
el/ea hăulise
noi hăuliserăm
voi hăuliserăți
ei/ele hăuliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăulit
tu să fi hăulit
el/ea să fi hăulit
noi să fi hăulit
voi să fi hăulit
ei/ele să fi hăulit
Condițional Prezent
eu aș hăuli
tu ai hăuli
el/ea ar hăuli
noi am hăuli
voi ați hăuli
ei/ele ar hăuli
Condițional Perfect
eu aș fi hăulit
tu ai fi hăulit
el/ea ar fi hăulit
noi am fi hăulit
voi ați fi hăulit
ei/ele ar fi hăulit
Perfectul Compus
eu am hăulit
tu ai hăulit
el/ea a hăulit
noi am hăulit
voi ați hăulit
ei/ele au hăulit
Viitor
eu voi hăuli
tu vei hăuli
el/ea va hăuli
noi vom hăuli
voi veți hăuli
ei/ele vor hăuli
Viitor Anterior
eu voi fi hăulit
tu vei fi hăulit
el/ea va fi hăulit
noi vom fi hăulit
voi veți fi hăulit
ei/ele vor fi hăulit

Verbele anterioare: a hăti, a hătmăni, a hătrăcăli, a hățui, a hăui

Verbele următoare: a mâcâi, a hazarda, a hâzi, a hectografia, a hegemoniza

Verbe aleatorii: a dreveli, a răcălui, a pumnala, a reverifica, a transpărea