a hăui conjugare; conjugare online pentru verbul "a hăui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăui" în limba română (dex)

Infinitiv
hăui
Infinitiv Lung
hăuire
Participiu
hăuit
Gerunziu
hăuind
Imperativ persoana a doua
singular hăuie
plural hăuiți
Prezent
eu hăui
tu hăui
el/ea hăuie
noi hăuim
voi hăuiți
ei/ele hăuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hăui
tu (să) hăui
el/ea (să) hăuie
noi (să) hăuim
voi (să) hăuiți
ei/ele (să) hăuie
Imperfect
eu hăuiam
tu hăuiai
el/ea hăuia
noi hăuiam
voi hăuiați
ei/ele hăuiau
Perfect Simplu
eu hăuii
tu hăuiși
el/ea hăui
noi hăuirăm
voi hăuirăți
ei/ele hăuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hăuisem
tu hăuiseși
el/ea hăuise
noi hăuiserăm
voi hăuiserăți
ei/ele hăuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăuit
tu să fi hăuit
el/ea să fi hăuit
noi să fi hăuit
voi să fi hăuit
ei/ele să fi hăuit
Condițional Prezent
eu aș hăui
tu ai hăui
el/ea ar hăui
noi am hăui
voi ați hăui
ei/ele ar hăui
Condițional Perfect
eu aș fi hăuit
tu ai fi hăuit
el/ea ar fi hăuit
noi am fi hăuit
voi ați fi hăuit
ei/ele ar fi hăuit
Perfectul Compus
eu am hăuit
tu ai hăuit
el/ea a hăuit
noi am hăuit
voi ați hăuit
ei/ele au hăuit
Viitor
eu voi hăui
tu vei hăui
el/ea va hăui
noi vom hăui
voi veți hăui
ei/ele vor hăui
Viitor Anterior
eu voi fi hăuit
tu vei fi hăuit
el/ea va fi hăuit
noi vom fi hăuit
voi veți fi hăuit
ei/ele vor fi hăuit

Verbele anterioare: a hătcăi, a hăti, a hătmăni, a hătrăcăli, a hățui

Verbele următoare: a hava, a mâcâi, a hazarda, a hâzi, a hectografia

Verbe aleatorii: a conexa, a dăngăni, a dăngăni, a jepi, a rotaciza