a hărhăti conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărhăti" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărhăti" în limba română (dex)

Infinitiv
hărhăti
Infinitiv Lung
hărhătire
Participiu
hărhătit
Gerunziu
hărhătind
Imperativ persoana a doua
singular hărhătește
plural hărhătiți
Prezent
eu hărhătesc
tu hărhătești
el/ea hărhătește
noi hărhătim
voi hărhătiți
ei/ele hărhătesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărhătesc
tu (să) hărhătești
el/ea (să) hărhătească
noi (să) hărhătim
voi (să) hărhătiți
ei/ele (să) hărhătească
Imperfect
eu hărhăteam
tu hărhăteai
el/ea hărhătea
noi hărhăteam
voi hărhăteați
ei/ele hărhăteau
Perfect Simplu
eu hărhătii
tu hărhătiși
el/ea hărhăti
noi hărhătirăm
voi hărhătirăți
ei/ele hărhătiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărhătisem
tu hărhătiseși
el/ea hărhătise
noi hărhătiserăm
voi hărhătiserăți
ei/ele hărhătiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărhătit
tu să fi hărhătit
el/ea să fi hărhătit
noi să fi hărhătit
voi să fi hărhătit
ei/ele să fi hărhătit
Condițional Prezent
eu aș hărhăti
tu ai hărhăti
el/ea ar hărhăti
noi am hărhăti
voi ați hărhăti
ei/ele ar hărhăti
Condițional Perfect
eu aș fi hărhătit
tu ai fi hărhătit
el/ea ar fi hărhătit
noi am fi hărhătit
voi ați fi hărhătit
ei/ele ar fi hărhătit
Perfectul Compus
eu am hărhătit
tu ai hărhătit
el/ea a hărhătit
noi am hărhătit
voi ați hărhătit
ei/ele au hărhătit
Viitor
eu voi hărhăti
tu vei hărhăti
el/ea va hărhăti
noi vom hărhăti
voi veți hărhăti
ei/ele vor hărhăti
Viitor Anterior
eu voi fi hărhătit
tu vei fi hărhătit
el/ea va fi hărhătit
noi vom fi hărhătit
voi veți fi hărhătit
ei/ele vor fi hărhătit

Verbele anterioare: a hărăzi, a hârbui, a hârcâi, a hărcăti, a harecilui

Verbele următoare: a hârjâi, a hârjii, a hârjoni, a harnașa, a hărnici

Verbe aleatorii: a închiaburi, a pripi, a rilsaniza, a scofăli, a ștircui