a hărșui conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărșui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărșui" în limba română (dex)

Infinitiv
hărșui
Infinitiv Lung
hărșuire
Participiu
hărșuit
Gerunziu
hărșuind
Imperativ persoana a doua
singular hărșuiește
plural hărșuiți
Prezent
eu hărșuiesc
tu hărșuiești
el/ea hărșuiește
noi hărșuim
voi hărșuiți
ei/ele hărșuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărșuiesc
tu (să) hărșuiești
el/ea (să) hărșuiască
noi (să) hărșuim
voi (să) hărșuiți
ei/ele (să) hărșuiască
Imperfect
eu hărșuiam
tu hărșuiai
el/ea hărșuia
noi hărșuiam
voi hărșuiați
ei/ele hărșuiau
Perfect Simplu
eu hărșuii
tu hărșuiși
el/ea hărșui
noi hărșuirăm
voi hărșuirăți
ei/ele hărșuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărșuisem
tu hărșuiseși
el/ea hărșuise
noi hărșuiserăm
voi hărșuiserăți
ei/ele hărșuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărșuit
tu să fi hărșuit
el/ea să fi hărșuit
noi să fi hărșuit
voi să fi hărșuit
ei/ele să fi hărșuit
Condițional Prezent
eu aș hărșui
tu ai hărșui
el/ea ar hărșui
noi am hărșui
voi ați hărșui
ei/ele ar hărșui
Condițional Perfect
eu aș fi hărșuit
tu ai fi hărșuit
el/ea ar fi hărșuit
noi am fi hărșuit
voi ați fi hărșuit
ei/ele ar fi hărșuit
Perfectul Compus
eu am hărșuit
tu ai hărșuit
el/ea a hărșuit
noi am hărșuit
voi ați hărșuit
ei/ele au hărșuit
Viitor
eu voi hărșui
tu vei hărșui
el/ea va hărșui
noi vom hărșui
voi veți hărșui
ei/ele vor hărșui
Viitor Anterior
eu voi fi hărșuit
tu vei fi hărșuit
el/ea va fi hărșuit
noi vom fi hărșuit
voi veți fi hărșuit
ei/ele vor fi hărșuit

Verbele anterioare: a hârșcâi, a hârsi, a hârșii, a hărșni, a hărști

Verbele următoare: a hărtăni, a hărtăpăli, a hartoi, a hărțui, a hâșâi

Verbe aleatorii: a ciuciui, a confisca, a cotoroi, a lipăi, a lipăi