a hărști conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărști" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărști" în limba română (dex)

Infinitiv
hărști
Infinitiv Lung
hărștire
Participiu
hărștit
Gerunziu
hărștind
Imperativ persoana a doua
singular hărștește
plural hărștiți
Prezent
eu hărștesc
tu hărștești
el/ea hărștește
noi hărștim
voi hărștiți
ei/ele hărștesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărștesc
tu (să) hărștești
el/ea (să) hărștească
noi (să) hărștim
voi (să) hărștiți
ei/ele (să) hărștească
Imperfect
eu hărșteam
tu hărșteai
el/ea hărștea
noi hărșteam
voi hărșteați
ei/ele hărșteau
Perfect Simplu
eu hărștii
tu hărștiși
el/ea hărști
noi hărștirăm
voi hărștirăți
ei/ele hărștiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărștisem
tu hărștiseși
el/ea hărștise
noi hărștiserăm
voi hărștiserăți
ei/ele hărștiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărștit
tu să fi hărștit
el/ea să fi hărștit
noi să fi hărștit
voi să fi hărștit
ei/ele să fi hărștit
Condițional Prezent
eu aș hărști
tu ai hărști
el/ea ar hărști
noi am hărști
voi ați hărști
ei/ele ar hărști
Condițional Perfect
eu aș fi hărștit
tu ai fi hărștit
el/ea ar fi hărștit
noi am fi hărștit
voi ați fi hărștit
ei/ele ar fi hărștit
Perfectul Compus
eu am hărștit
tu ai hărștit
el/ea a hărștit
noi am hărștit
voi ați hărștit
ei/ele au hărștit
Viitor
eu voi hărști
tu vei hărști
el/ea va hărști
noi vom hărști
voi veți hărști
ei/ele vor hărști
Viitor Anterior
eu voi fi hărștit
tu vei fi hărștit
el/ea va fi hărștit
noi vom fi hărștit
voi veți fi hărștit
ei/ele vor fi hărștit

Verbele anterioare: a hârșâi, a hârșcâi, a hârsi, a hârșii, a hărșni

Verbele următoare: a hărșui, a hărtăni, a hărtăpăli, a hartoi, a hărțui

Verbe aleatorii: a dezuni, a înțepușa, a posomorî, a joștări, a picoti