a hărșni conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărșni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărșni" în limba română (dex)

Infinitiv
hărșni
Infinitiv Lung
hărșnire
Participiu
hărșnit
Gerunziu
hărșnind
Imperativ persoana a doua
singular hărșnește
plural hărșniți
Prezent
eu hărșnesc
tu hărșnești
el/ea hărșnește
noi hărșnim
voi hărșniți
ei/ele hărșnesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărșnesc
tu (să) hărșnești
el/ea (să) hărșnească
noi (să) hărșnim
voi (să) hărșniți
ei/ele (să) hărșnească
Imperfect
eu hărșneam
tu hărșneai
el/ea hărșnea
noi hărșneam
voi hărșneați
ei/ele hărșneau
Perfect Simplu
eu hărșnii
tu hărșniși
el/ea hărșni
noi hărșnirăm
voi hărșnirăți
ei/ele hărșniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărșnisem
tu hărșniseși
el/ea hărșnise
noi hărșniserăm
voi hărșniserăți
ei/ele hărșniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărșnit
tu să fi hărșnit
el/ea să fi hărșnit
noi să fi hărșnit
voi să fi hărșnit
ei/ele să fi hărșnit
Condițional Prezent
eu aș hărșni
tu ai hărșni
el/ea ar hărșni
noi am hărșni
voi ați hărșni
ei/ele ar hărșni
Condițional Perfect
eu aș fi hărșnit
tu ai fi hărșnit
el/ea ar fi hărșnit
noi am fi hărșnit
voi ați fi hărșnit
ei/ele ar fi hărșnit
Perfectul Compus
eu am hărșnit
tu ai hărșnit
el/ea a hărșnit
noi am hărșnit
voi ați hărșnit
ei/ele au hărșnit
Viitor
eu voi hărșni
tu vei hărșni
el/ea va hărșni
noi vom hărșni
voi veți hărșni
ei/ele vor hărșni
Viitor Anterior
eu voi fi hărșnit
tu vei fi hărșnit
el/ea va fi hărșnit
noi vom fi hărșnit
voi veți fi hărșnit
ei/ele vor fi hărșnit

Verbele anterioare: a hărnici, a hârșâi, a hârșcâi, a hârsi, a hârșii

Verbele următoare: a hărști, a hărșui, a hărtăni, a hărtăpăli, a hartoi

Verbe aleatorii: a cobărlui, a damblagi, a gerui, a nazaliza, a pologi