a hărăzi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărăzi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărăzi" în limba română (dex)

Infinitiv
hărăzi
Infinitiv Lung
hărăzire
Participiu
hărăzit
Gerunziu
hărăzind
Imperativ persoana a doua
singular hărăzește
plural hărăziți
Prezent
eu hărăzesc
tu hărăzești
el/ea hărăzește
noi hărăzim
voi hărăziți
ei/ele hărăzesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărăzesc
tu (să) hărăzești
el/ea (să) hărăzească
noi (să) hărăzim
voi (să) hărăziți
ei/ele (să) hărăzească
Imperfect
eu hărăzeam
tu hărăzeai
el/ea hărăzea
noi hărăzeam
voi hărăzeați
ei/ele hărăzeau
Perfect Simplu
eu hărăzii
tu hărăziși
el/ea hărăzi
noi hărăzirăm
voi hărăzirăți
ei/ele hărăziră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărăzisem
tu hărăziseși
el/ea hărăzise
noi hărăziserăm
voi hărăziserăți
ei/ele hărăziseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărăzit
tu să fi hărăzit
el/ea să fi hărăzit
noi să fi hărăzit
voi să fi hărăzit
ei/ele să fi hărăzit
Condițional Prezent
eu aș hărăzi
tu ai hărăzi
el/ea ar hărăzi
noi am hărăzi
voi ați hărăzi
ei/ele ar hărăzi
Condițional Perfect
eu aș fi hărăzit
tu ai fi hărăzit
el/ea ar fi hărăzit
noi am fi hărăzit
voi ați fi hărăzit
ei/ele ar fi hărăzit
Perfectul Compus
eu am hărăzit
tu ai hărăzit
el/ea a hărăzit
noi am hărăzit
voi ați hărăzit
ei/ele au hărăzit
Viitor
eu voi hărăzi
tu vei hărăzi
el/ea va hărăzi
noi vom hărăzi
voi veți hărăzi
ei/ele vor hărăzi
Viitor Anterior
eu voi fi hărăzit
tu vei fi hărăzit
el/ea va fi hărăzit
noi vom fi hărăzit
voi veți fi hărăzit
ei/ele vor fi hărăzit

Verbele anterioare: a hărăcsi, a hărăgi, a hârâi, a hărăni, a hărăți

Verbele următoare: a hârbui, a hârcâi, a hărcăti, a harecilui, a hărhăti

Verbe aleatorii: a acira, a documenta, a drămui, a lăbădui, a soroci