a hărăni conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărăni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărăni" în limba română (dex)

Infinitiv
hărăni
Infinitiv Lung
hărănire
Participiu
hărănit
Gerunziu
hărănind
Imperativ persoana a doua
singular hărănește
plural hărăniți
Prezent
eu hărănesc
tu hărănești
el/ea hărănește
noi hărănim
voi hărăniți
ei/ele hărănesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărănesc
tu (să) hărănești
el/ea (să) hărănească
noi (să) hărănim
voi (să) hărăniți
ei/ele (să) hărănească
Imperfect
eu hărăneam
tu hărăneai
el/ea hărănea
noi hărăneam
voi hărăneați
ei/ele hărăneau
Perfect Simplu
eu hărănii
tu hărăniși
el/ea hărăni
noi hărănirăm
voi hărănirăți
ei/ele hărăniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărănisem
tu hărăniseși
el/ea hărănise
noi hărăniserăm
voi hărăniserăți
ei/ele hărăniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărănit
tu să fi hărănit
el/ea să fi hărănit
noi să fi hărănit
voi să fi hărănit
ei/ele să fi hărănit
Condițional Prezent
eu aș hărăni
tu ai hărăni
el/ea ar hărăni
noi am hărăni
voi ați hărăni
ei/ele ar hărăni
Condițional Perfect
eu aș fi hărănit
tu ai fi hărănit
el/ea ar fi hărănit
noi am fi hărănit
voi ați fi hărănit
ei/ele ar fi hărănit
Perfectul Compus
eu am hărănit
tu ai hărănit
el/ea a hărănit
noi am hărănit
voi ați hărănit
ei/ele au hărănit
Viitor
eu voi hărăni
tu vei hărăni
el/ea va hărăni
noi vom hărăni
voi veți hărăni
ei/ele vor hărăni
Viitor Anterior
eu voi fi hărănit
tu vei fi hărănit
el/ea va fi hărănit
noi vom fi hărănit
voi veți fi hărănit
ei/ele vor fi hărănit

Verbele anterioare: a hăpălui, a hărăci, a hărăcsi, a hărăgi, a hârâi

Verbele următoare: a hărăți, a hărăzi, a hârbui, a hârcâi, a hărcăti

Verbe aleatorii: a chiurcui, a curbului, a eșapa, a împlătoșa, a sfârteca