a hărăci conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărăci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărăci" în limba română (dex)

Infinitiv
hărăci
Infinitiv Lung
hărăcire
Participiu
hărăcit
Gerunziu
hărăcind
Imperativ persoana a doua
singular hărăcește
plural hărăciți
Prezent
eu hărăcesc
tu hărăcești
el/ea hărăcește
noi hărăcim
voi hărăciți
ei/ele hărăcesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărăcesc
tu (să) hărăcești
el/ea (să) hărăcească
noi (să) hărăcim
voi (să) hărăciți
ei/ele (să) hărăcească
Imperfect
eu hărăceam
tu hărăceai
el/ea hărăcea
noi hărăceam
voi hărăceați
ei/ele hărăceau
Perfect Simplu
eu hărăcii
tu hărăciși
el/ea hărăci
noi hărăcirăm
voi hărăcirăți
ei/ele hărăciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărăcisem
tu hărăciseși
el/ea hărăcise
noi hărăciserăm
voi hărăciserăți
ei/ele hărăciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărăcit
tu să fi hărăcit
el/ea să fi hărăcit
noi să fi hărăcit
voi să fi hărăcit
ei/ele să fi hărăcit
Condițional Prezent
eu aș hărăci
tu ai hărăci
el/ea ar hărăci
noi am hărăci
voi ați hărăci
ei/ele ar hărăci
Condițional Perfect
eu aș fi hărăcit
tu ai fi hărăcit
el/ea ar fi hărăcit
noi am fi hărăcit
voi ați fi hărăcit
ei/ele ar fi hărăcit
Perfectul Compus
eu am hărăcit
tu ai hărăcit
el/ea a hărăcit
noi am hărăcit
voi ați hărăcit
ei/ele au hărăcit
Viitor
eu voi hărăci
tu vei hărăci
el/ea va hărăci
noi vom hărăci
voi veți hărăci
ei/ele vor hărăci
Viitor Anterior
eu voi fi hărăcit
tu vei fi hărăcit
el/ea va fi hărăcit
noi vom fi hărăcit
voi veți fi hărăcit
ei/ele vor fi hărăcit

Verbele anterioare: a hămuși, a handicapa, a hanta, a hăpăi, a hăpăi

Verbele următoare: a hărăcsi, a hărăgi, a hârâi, a hărăni, a hărăți

Verbe aleatorii: a ciumări, a îndritui, a îndritui, a olori, a sărcina