a hărăți conjugare; conjugare online pentru verbul "a hărăți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hărăți" în limba română (dex)

Infinitiv
hărăți
Infinitiv Lung
hărățire
Participiu
hărățit
Gerunziu
hărățind
Imperativ persoana a doua
singular hărățește
plural hărățiți
Prezent
eu hărățesc
tu hărățești
el/ea hărățește
noi hărățim
voi hărățiți
ei/ele hărățesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hărățesc
tu (să) hărățești
el/ea (să) hărățească
noi (să) hărățim
voi (să) hărățiți
ei/ele (să) hărățească
Imperfect
eu hărățeam
tu hărățeai
el/ea hărățea
noi hărățeam
voi hărățeați
ei/ele hărățeau
Perfect Simplu
eu hărății
tu hărățiși
el/ea hărăți
noi hărățirăm
voi hărățirăți
ei/ele hărățiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hărățisem
tu hărățiseși
el/ea hărățise
noi hărățiserăm
voi hărățiserăți
ei/ele hărățiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hărățit
tu să fi hărățit
el/ea să fi hărățit
noi să fi hărățit
voi să fi hărățit
ei/ele să fi hărățit
Condițional Prezent
eu aș hărăți
tu ai hărăți
el/ea ar hărăți
noi am hărăți
voi ați hărăți
ei/ele ar hărăți
Condițional Perfect
eu aș fi hărățit
tu ai fi hărățit
el/ea ar fi hărățit
noi am fi hărățit
voi ați fi hărățit
ei/ele ar fi hărățit
Perfectul Compus
eu am hărățit
tu ai hărățit
el/ea a hărățit
noi am hărățit
voi ați hărățit
ei/ele au hărățit
Viitor
eu voi hărăți
tu vei hărăți
el/ea va hărăți
noi vom hărăți
voi veți hărăți
ei/ele vor hărăți
Viitor Anterior
eu voi fi hărățit
tu vei fi hărățit
el/ea va fi hărățit
noi vom fi hărățit
voi veți fi hărățit
ei/ele vor fi hărățit

Verbele anterioare: a hărăci, a hărăcsi, a hărăgi, a hârâi, a hărăni

Verbele următoare: a hărăzi, a hârbui, a hârcâi, a hărcăti, a harecilui

Verbe aleatorii: a brăzdui, a înciocăla, a merlina, a regrada, a secretiza