a hăpălui conjugare; conjugare online pentru verbul "a hăpălui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăpălui" în limba română (dex)

Infinitiv
hăpălui
Infinitiv Lung
hăpăluire
Participiu
hăpăluit
Gerunziu
hăpăluind
Imperativ persoana a doua
-
-
Prezent
-
-
el/ea hăpăluiește
-
-
ei/ele hăpăluiesc
Conjunctiv Prezent
-
-
el/ea (să) hăpăluiască
-
-
ei/ele (să) hăpăluiască
Imperfect
-
-
el/ea hăpăluia
-
-
ei/ele hăpăluiau
Perfect Simplu
-
-
el/ea hăpălui
-
-
ei/ele hăpăluiră
Mai Mult Ca Perfectul
-
-
el/ea hăpăluise
-
-
ei/ele hăpăluiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăpăluit
tu să fi hăpăluit
el/ea să fi hăpăluit
noi să fi hăpăluit
voi să fi hăpăluit
ei/ele să fi hăpăluit
Condițional Prezent
eu aș hăpălui
tu ai hăpălui
el/ea ar hăpălui
noi am hăpălui
voi ați hăpălui
ei/ele ar hăpălui
Condițional Perfect
eu aș fi hăpăluit
tu ai fi hăpăluit
el/ea ar fi hăpăluit
noi am fi hăpăluit
voi ați fi hăpăluit
ei/ele ar fi hăpăluit
Perfectul Compus
eu am hăpăluit
tu ai hăpăluit
el/ea a hăpăluit
noi am hăpăluit
voi ați hăpăluit
ei/ele au hăpăluit
Viitor
eu voi hăpălui
tu vei hăpălui
el/ea va hăpălui
noi vom hăpălui
voi veți hăpălui
ei/ele vor hăpălui
Viitor Anterior
eu voi fi hăpăluit
tu vei fi hăpăluit
el/ea va fi hăpăluit
noi vom fi hăpăluit
voi veți fi hăpăluit
ei/ele vor fi hăpăluit

Verbele anterioare: a hămui, a hămuși, a handicapa, a hanta, a hăpăi

Verbele următoare: a hărăci, a hărăcsi, a hărăgi, a hârâi, a hărăni

Verbe aleatorii: a bâlbâi, a catapulta, a conceptualiza, a degrada, a surzi