a hăpăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hăpăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăpăi" în limba română (dex)

Infinitiv
hăpăi
Infinitiv Lung
hăpăire
Participiu
hăpăit
Gerunziu
hăpăind
Imperativ persoana a doua
singular hăpăie
plural hăpăiți
Prezent
eu hăpăi
tu hăpăi
el/ea hăpăie
noi hăpăim
voi hăpăiți
ei/ele hăpăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hăpăi
tu (să) hăpăi
el/ea (să) hăpăie
noi (să) hăpăim
voi (să) hăpăiți
ei/ele (să) hăpăie
Imperfect
eu hăpăiam
tu hăpăiai
el/ea hăpăia
noi hăpăiam
voi hăpăiați
ei/ele hăpăiau
Perfect Simplu
eu hăpăii
tu hăpăiși
el/ea hăpăi
noi hăpăirăm
voi hăpăirăți
ei/ele hăpăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hăpăisem
tu hăpăiseși
el/ea hăpăise
noi hăpăiserăm
voi hăpăiserăți
ei/ele hăpăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăpăit
tu să fi hăpăit
el/ea să fi hăpăit
noi să fi hăpăit
voi să fi hăpăit
ei/ele să fi hăpăit
Condițional Prezent
eu aș hăpăi
tu ai hăpăi
el/ea ar hăpăi
noi am hăpăi
voi ați hăpăi
ei/ele ar hăpăi
Condițional Perfect
eu aș fi hăpăit
tu ai fi hăpăit
el/ea ar fi hăpăit
noi am fi hăpăit
voi ați fi hăpăit
ei/ele ar fi hăpăit
Perfectul Compus
eu am hăpăit
tu ai hăpăit
el/ea a hăpăit
noi am hăpăit
voi ați hăpăit
ei/ele au hăpăit
Viitor
eu voi hăpăi
tu vei hăpăi
el/ea va hăpăi
noi vom hăpăi
voi veți hăpăi
ei/ele vor hăpăi
Viitor Anterior
eu voi fi hăpăit
tu vei fi hăpăit
el/ea va fi hăpăit
noi vom fi hăpăit
voi veți fi hăpăit
ei/ele vor fi hăpăit

Verbele anterioare: a hamletiza, a hămui, a hămuși, a handicapa, a hanta

Verbele următoare: a hăpălui, a hărăci, a hărăcsi, a hărăgi, a hârâi

Verbe aleatorii: a accede, a dicta, a familiariza, a poticări, a vergela