a hămui conjugare; conjugare online pentru verbul "a hămui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hămui" în limba română (dex)

Infinitiv
hămui
Infinitiv Lung
hămuire
Participiu
hămuit
Gerunziu
hămuind
Imperativ persoana a doua
singular hămuiește
plural hămuiți
Prezent
eu hămuiesc
tu hămuiești
el/ea hămuiește
noi hămuim
voi hămuiți
ei/ele hămuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hămuiesc
tu (să) hămuiești
el/ea (să) hămuiască
noi (să) hămuim
voi (să) hămuiți
ei/ele (să) hămuiască
Imperfect
eu hămuiam
tu hămuiai
el/ea hămuia
noi hămuiam
voi hămuiați
ei/ele hămuiau
Perfect Simplu
eu hămuii
tu hămuiși
el/ea hămui
noi hămuirăm
voi hămuirăți
ei/ele hămuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hămuisem
tu hămuiseși
el/ea hămuise
noi hămuiserăm
voi hămuiserăți
ei/ele hămuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hămuit
tu să fi hămuit
el/ea să fi hămuit
noi să fi hămuit
voi să fi hămuit
ei/ele să fi hămuit
Condițional Prezent
eu aș hămui
tu ai hămui
el/ea ar hămui
noi am hămui
voi ați hămui
ei/ele ar hămui
Condițional Perfect
eu aș fi hămuit
tu ai fi hămuit
el/ea ar fi hămuit
noi am fi hămuit
voi ați fi hămuit
ei/ele ar fi hămuit
Perfectul Compus
eu am hămuit
tu ai hămuit
el/ea a hămuit
noi am hămuit
voi ați hămuit
ei/ele au hămuit
Viitor
eu voi hămui
tu vei hămui
el/ea va hămui
noi vom hămui
voi veți hămui
ei/ele vor hămui
Viitor Anterior
eu voi fi hămuit
tu vei fi hămuit
el/ea va fi hămuit
noi vom fi hămuit
voi veți fi hămuit
ei/ele vor fi hămuit

Verbele anterioare: a halucina, a hămăi, a hămăi, a hămări, a hămesi

Verbele următoare: a handicapa, a hanta, a hăpăi, a hăpăi, a hăpălui

Verbe aleatorii: a autoaproviziona, a renunța, a ritualiza, a scheuna, a strănuta