a hămuși conjugare; conjugare online pentru verbul "a hămuși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hămuși" în limba română (dex)

Infinitiv
hămuși
Infinitiv Lung
hămușire
Participiu
hămușit
Gerunziu
hămușind
Imperativ persoana a doua
singular hămușește
plural hămușiți
Prezent
eu hămușesc
tu hămușești
el/ea hămușește
noi hămușim
voi hămușiți
ei/ele hămușesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hămușesc
tu (să) hămușești
el/ea (să) hămușească
noi (să) hămușim
voi (să) hămușiți
ei/ele (să) hămușească
Imperfect
eu hămușeam
tu hămușeai
el/ea hămușea
noi hămușeam
voi hămușeați
ei/ele hămușeau
Perfect Simplu
eu hămușii
tu hămușiși
el/ea hămuși
noi hămușirăm
voi hămușirăți
ei/ele hămușiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hămușisem
tu hămușiseși
el/ea hămușise
noi hămușiserăm
voi hămușiserăți
ei/ele hămușiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hămușit
tu să fi hămușit
el/ea să fi hămușit
noi să fi hămușit
voi să fi hămușit
ei/ele să fi hămușit
Condițional Prezent
eu aș hămuși
tu ai hămuși
el/ea ar hămuși
noi am hămuși
voi ați hămuși
ei/ele ar hămuși
Condițional Perfect
eu aș fi hămușit
tu ai fi hămușit
el/ea ar fi hămușit
noi am fi hămușit
voi ați fi hămușit
ei/ele ar fi hămușit
Perfectul Compus
eu am hămușit
tu ai hămușit
el/ea a hămușit
noi am hămușit
voi ați hămușit
ei/ele au hămușit
Viitor
eu voi hămuși
tu vei hămuși
el/ea va hămuși
noi vom hămuși
voi veți hămuși
ei/ele vor hămuși
Viitor Anterior
eu voi fi hămușit
tu vei fi hămușit
el/ea va fi hămușit
noi vom fi hămușit
voi veți fi hămușit
ei/ele vor fi hămușit

Verbele anterioare: a hămăi, a hămăi, a hămări, a hămesi, a hamletiza

Verbele următoare: a hanta, a hăpăi, a hăpăi, a hăpălui, a hărăci

Verbe aleatorii: a bădădui, a deforma, a diftonga, a obiecționa, a valabiliza