a hămesi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hămesi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hămesi" în limba română (dex)

Infinitiv
hămesi
Infinitiv Lung
hămesire
Participiu
hămesit
Gerunziu
hămesind
Imperativ persoana a doua
singular hămesește
plural hămesiți
Prezent
eu hămesesc
tu hămesești
el/ea hămesește
noi hămesim
voi hămesiți
ei/ele hămesesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hămesesc
tu (să) hămesești
el/ea (să) hămesească
noi (să) hămesim
voi (să) hămesiți
ei/ele (să) hămesească
Imperfect
eu hămeseam
tu hămeseai
el/ea hămesea
noi hămeseam
voi hămeseați
ei/ele hămeseau
Perfect Simplu
eu hămesii
tu hămesiși
el/ea hămesi
noi hămesirăm
voi hămesirăți
ei/ele hămesiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hămesisem
tu hămesiseși
el/ea hămesise
noi hămesiserăm
voi hămesiserăți
ei/ele hămesiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hămesit
tu să fi hămesit
el/ea să fi hămesit
noi să fi hămesit
voi să fi hămesit
ei/ele să fi hămesit
Condițional Prezent
eu aș hămesi
tu ai hămesi
el/ea ar hămesi
noi am hămesi
voi ați hămesi
ei/ele ar hămesi
Condițional Perfect
eu aș fi hămesit
tu ai fi hămesit
el/ea ar fi hămesit
noi am fi hămesit
voi ați fi hămesit
ei/ele ar fi hămesit
Perfectul Compus
eu am hămesit
tu ai hămesit
el/ea a hămesit
noi am hămesit
voi ați hămesit
ei/ele au hămesit
Viitor
eu voi hămesi
tu vei hămesi
el/ea va hămesi
noi vom hămesi
voi veți hămesi
ei/ele vor hămesi
Viitor Anterior
eu voi fi hămesit
tu vei fi hămesit
el/ea va fi hămesit
noi vom fi hămesit
voi veți fi hămesit
ei/ele vor fi hămesit

Verbele anterioare: a hălpăi, a hăltăcări, a halucina, a hămăi, a hămăi

Verbele următoare: a hamletiza, a hămui, a hămuși, a handicapa, a hanta

Verbe aleatorii: a borfăi, a decongela, a infesta, a pogăci, a talona