a hălpăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hălpăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hălpăi" în limba română (dex)

Infinitiv
hălpăi
Infinitiv Lung
hălpăire
Participiu
hălpăit
Gerunziu
hălpăind
Imperativ persoana a doua
singular hălpăie
plural hălpăiți
Prezent
eu hălpăi
tu hălpăi
el/ea hălpăie
noi hălpăim
voi hălpăiți
ei/ele hălpăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hălpăi
tu (să) hălpăi
el/ea (să) hălpăie
noi (să) hălpăim
voi (să) hălpăiți
ei/ele (să) hălpăie
Imperfect
eu hălpăiam
tu hălpăiai
el/ea hălpăia
noi hălpăiam
voi hălpăiați
ei/ele hălpăiau
Perfect Simplu
eu hălpăii
tu hălpăiși
el/ea hălpăi
noi hălpăirăm
voi hălpăirăți
ei/ele hălpăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hălpăisem
tu hălpăiseși
el/ea hălpăise
noi hălpăiserăm
voi hălpăiserăți
ei/ele hălpăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hălpăit
tu să fi hălpăit
el/ea să fi hălpăit
noi să fi hălpăit
voi să fi hălpăit
ei/ele să fi hălpăit
Condițional Prezent
eu aș hălpăi
tu ai hălpăi
el/ea ar hălpăi
noi am hălpăi
voi ați hălpăi
ei/ele ar hălpăi
Condițional Perfect
eu aș fi hălpăit
tu ai fi hălpăit
el/ea ar fi hălpăit
noi am fi hălpăit
voi ați fi hălpăit
ei/ele ar fi hălpăit
Perfectul Compus
eu am hălpăit
tu ai hălpăit
el/ea a hălpăit
noi am hălpăit
voi ați hălpăit
ei/ele au hălpăit
Viitor
eu voi hălpăi
tu vei hălpăi
el/ea va hălpăi
noi vom hălpăi
voi veți hălpăi
ei/ele vor hălpăi
Viitor Anterior
eu voi fi hălpăit
tu vei fi hălpăit
el/ea va fi hălpăit
noi vom fi hălpăit
voi veți fi hălpăit
ei/ele vor fi hălpăit

Verbele anterioare: a hălăi, a hălălăi, a hălcăzui, a hali, a halogena

Verbele următoare: a halucina, a hămăi, a hămăi, a hămări, a hămesi

Verbe aleatorii: a delinea, a molfăi, a molfăi, a ocârci, a sluji