a hălălăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hălălăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hălălăi" în limba română (dex)

Infinitiv
hălălăi
Infinitiv Lung
hălălăire
Participiu
hălălăit
Gerunziu
hălălăind
Imperativ persoana a doua
singular hălălăiește
plural hălălăiți
Prezent
eu hălălăiesc
tu hălălăiești
el/ea hălălăiește
noi hălălăim
voi hălălăiți
ei/ele hălălăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hălălăiesc
tu (să) hălălăiești
el/ea (să) hălălăiască
noi (să) hălălăim
voi (să) hălălăiți
ei/ele (să) hălălăiască
Imperfect
eu hălălăiam
tu hălălăiai
el/ea hălălăia
noi hălălăiam
voi hălălăiați
ei/ele hălălăiau
Perfect Simplu
eu hălălăii
tu hălălăiși
el/ea hălălăi
noi hălălăirăm
voi hălălăirăți
ei/ele hălălăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hălălăisem
tu hălălăiseși
el/ea hălălăise
noi hălălăiserăm
voi hălălăiserăți
ei/ele hălălăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hălălăit
tu să fi hălălăit
el/ea să fi hălălăit
noi să fi hălălăit
voi să fi hălălăit
ei/ele să fi hălălăit
Condițional Prezent
eu aș hălălăi
tu ai hălălăi
el/ea ar hălălăi
noi am hălălăi
voi ați hălălăi
ei/ele ar hălălăi
Condițional Perfect
eu aș fi hălălăit
tu ai fi hălălăit
el/ea ar fi hălălăit
noi am fi hălălăit
voi ați fi hălălăit
ei/ele ar fi hălălăit
Perfectul Compus
eu am hălălăit
tu ai hălălăit
el/ea a hălălăit
noi am hălălăit
voi ați hălălăit
ei/ele au hălălăit
Viitor
eu voi hălălăi
tu vei hălălăi
el/ea va hălălăi
noi vom hălălăi
voi veți hălălăi
ei/ele vor hălălăi
Viitor Anterior
eu voi fi hălălăit
tu vei fi hălălăit
el/ea va fi hălălăit
noi vom fi hălălăit
voi veți fi hălălăit
ei/ele vor fi hălălăit

Verbele anterioare: a haini, a hăitui, a hălăcăi, a hălădui, a hălăi

Verbele următoare: a hălcăzui, a hali, a halogena, a hălpăi, a hăltăcări

Verbe aleatorii: a asemălui, a confia, a disloca, a postula, a prufni