a hălăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hălăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hălăi" în limba română (dex)

Infinitiv
hălăi
Infinitiv Lung
hălăire
Participiu
hălăit
Gerunziu
hălăind
Imperativ persoana a doua
singular hălăie
plural hălăiți
Prezent
eu hălăi
tu hălăi
el/ea hălăie
noi hălăim
voi hălăiți
ei/ele hălăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hălăi
tu (să) hălăi
el/ea (să) hălăie
noi (să) hălăim
voi (să) hălăiți
ei/ele (să) hălăie
Imperfect
eu hălăiam
tu hălăiai
el/ea hălăia
noi hălăiam
voi hălăiați
ei/ele hălăiau
Perfect Simplu
eu hălăii
tu hălăiși
el/ea hălăi
noi hălăirăm
voi hălăirăți
ei/ele hălăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hălăisem
tu hălăiseși
el/ea hălăise
noi hălăiserăm
voi hălăiserăți
ei/ele hălăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hălăit
tu să fi hălăit
el/ea să fi hălăit
noi să fi hălăit
voi să fi hălăit
ei/ele să fi hălăit
Condițional Prezent
eu aș hălăi
tu ai hălăi
el/ea ar hălăi
noi am hălăi
voi ați hălăi
ei/ele ar hălăi
Condițional Perfect
eu aș fi hălăit
tu ai fi hălăit
el/ea ar fi hălăit
noi am fi hălăit
voi ați fi hălăit
ei/ele ar fi hălăit
Perfectul Compus
eu am hălăit
tu ai hălăit
el/ea a hălăit
noi am hălăit
voi ați hălăit
ei/ele au hălăit
Viitor
eu voi hălăi
tu vei hălăi
el/ea va hălăi
noi vom hălăi
voi veți hălăi
ei/ele vor hălăi
Viitor Anterior
eu voi fi hălăit
tu vei fi hălăit
el/ea va fi hălăit
noi vom fi hălăit
voi veți fi hălăit
ei/ele vor fi hălăit

Verbele anterioare: a hăimăni, a haini, a hăitui, a hălăcăi, a hălădui

Verbele următoare: a hălălăi, a hălcăzui, a hali, a halogena, a hălpăi

Verbe aleatorii: a bâlbâi, a botaniza, a căini, a hașura, a tapota