a hăimăni conjugare; conjugare online pentru verbul "a hăimăni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăimăni" în limba română (dex)

Infinitiv
hăimăni
Infinitiv Lung
hăimănire
Participiu
hăimănit
Gerunziu
hăimănind
Imperativ persoana a doua
singular hăimănește
plural hăimăniți
Prezent
eu hăimănesc
tu hăimănești
el/ea hăimănește
noi hăimănim
voi hăimăniți
ei/ele hăimănesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hăimănesc
tu (să) hăimănești
el/ea (să) hăimănească
noi (să) hăimănim
voi (să) hăimăniți
ei/ele (să) hăimănească
Imperfect
eu hăimăneam
tu hăimăneai
el/ea hăimănea
noi hăimăneam
voi hăimăneați
ei/ele hăimăneau
Perfect Simplu
eu hăimănii
tu hăimăniși
el/ea hăimăni
noi hăimănirăm
voi hăimănirăți
ei/ele hăimăniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hăimănisem
tu hăimăniseși
el/ea hăimănise
noi hăimăniserăm
voi hăimăniserăți
ei/ele hăimăniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăimănit
tu să fi hăimănit
el/ea să fi hăimănit
noi să fi hăimănit
voi să fi hăimănit
ei/ele să fi hăimănit
Condițional Prezent
eu aș hăimăni
tu ai hăimăni
el/ea ar hăimăni
noi am hăimăni
voi ați hăimăni
ei/ele ar hăimăni
Condițional Perfect
eu aș fi hăimănit
tu ai fi hăimănit
el/ea ar fi hăimănit
noi am fi hăimănit
voi ați fi hăimănit
ei/ele ar fi hăimănit
Perfectul Compus
eu am hăimănit
tu ai hăimănit
el/ea a hăimănit
noi am hăimănit
voi ați hăimănit
ei/ele au hăimănit
Viitor
eu voi hăimăni
tu vei hăimăni
el/ea va hăimăni
noi vom hăimăni
voi veți hăimăni
ei/ele vor hăimăni
Viitor Anterior
eu voi fi hăimănit
tu vei fi hăimănit
el/ea va fi hăimănit
noi vom fi hăimănit
voi veți fi hăimănit
ei/ele vor fi hăimănit

Verbele anterioare: a hâcâi, a hăcui, a hâi, a hăicăi, a haiduci

Verbele următoare: a haini, a hăitui, a hălăcăi, a hălădui, a hălăi

Verbe aleatorii: a îmbușona, a încolți, a seciui, a surcăli, a traduce