a hăicăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hăicăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hăicăi" în limba română (dex)

Infinitiv
hăicăi
Infinitiv Lung
hăicăire
Participiu
hăicăit
Gerunziu
hăicăind
Imperativ persoana a doua
singular hăicăie
plural hăicăiți
Prezent
eu hăicăi
tu hăicăi
el/ea hăicăie
noi hăicăim
voi hăicăiți
ei/ele hăicăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hăicăi
tu (să) hăicăi
el/ea (să) hăicăie
noi (să) hăicăim
voi (să) hăicăiți
ei/ele (să) hăicăie
Imperfect
eu hăicăiam
tu hăicăiai
el/ea hăicăia
noi hăicăiam
voi hăicăiați
ei/ele hăicăiau
Perfect Simplu
eu hăicăii
tu hăicăiși
el/ea hăicăi
noi hăicăirăm
voi hăicăirăți
ei/ele hăicăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hăicăisem
tu hăicăiseși
el/ea hăicăise
noi hăicăiserăm
voi hăicăiserăți
ei/ele hăicăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hăicăit
tu să fi hăicăit
el/ea să fi hăicăit
noi să fi hăicăit
voi să fi hăicăit
ei/ele să fi hăicăit
Condițional Prezent
eu aș hăicăi
tu ai hăicăi
el/ea ar hăicăi
noi am hăicăi
voi ați hăicăi
ei/ele ar hăicăi
Condițional Perfect
eu aș fi hăicăit
tu ai fi hăicăit
el/ea ar fi hăicăit
noi am fi hăicăit
voi ați fi hăicăit
ei/ele ar fi hăicăit
Perfectul Compus
eu am hăicăit
tu ai hăicăit
el/ea a hăicăit
noi am hăicăit
voi ați hăicăit
ei/ele au hăicăit
Viitor
eu voi hăicăi
tu vei hăicăi
el/ea va hăicăi
noi vom hăicăi
voi veți hăicăi
ei/ele vor hăicăi
Viitor Anterior
eu voi fi hăicăit
tu vei fi hăicăit
el/ea va fi hăicăit
noi vom fi hăicăit
voi veți fi hăicăit
ei/ele vor fi hăicăit

Verbele anterioare: a habitua, a hăbuci, a hâcâi, a hăcui, a hâi

Verbele următoare: a haiduci, a hăimăni, a haini, a hăitui, a hălăcăi

Verbe aleatorii: a defenola, a glumi, a laurea, a presăra, a stărosti