a hârsi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârsi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârsi" în limba română (dex)

Infinitiv
hârsi
Infinitiv Lung
hârsire
Participiu
hârsit
Gerunziu
hârsind
Imperativ persoana a doua
singular hârsește
plural hârsiți
Prezent
eu hârsesc
tu hârsești
el/ea hârsește
noi hârsim
voi hârsiți
ei/ele hârsesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârsesc
tu (să) hârsești
el/ea (să) hârsească
noi (să) hârsim
voi (să) hârsiți
ei/ele (să) hârsească
Imperfect
eu hârseam
tu hârseai
el/ea hârsea
noi hârseam
voi hârseați
ei/ele hârseau
Perfect Simplu
eu hârsii
tu hârsiși
el/ea hârsi
noi hârsirăm
voi hârsirăți
ei/ele hârsiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârsisem
tu hârsiseși
el/ea hârsise
noi hârsiserăm
voi hârsiserăți
ei/ele hârsiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârsit
tu să fi hârsit
el/ea să fi hârsit
noi să fi hârsit
voi să fi hârsit
ei/ele să fi hârsit
Condițional Prezent
eu aș hârsi
tu ai hârsi
el/ea ar hârsi
noi am hârsi
voi ați hârsi
ei/ele ar hârsi
Condițional Perfect
eu aș fi hârsit
tu ai fi hârsit
el/ea ar fi hârsit
noi am fi hârsit
voi ați fi hârsit
ei/ele ar fi hârsit
Perfectul Compus
eu am hârsit
tu ai hârsit
el/ea a hârsit
noi am hârsit
voi ați hârsit
ei/ele au hârsit
Viitor
eu voi hârsi
tu vei hârsi
el/ea va hârsi
noi vom hârsi
voi veți hârsi
ei/ele vor hârsi
Viitor Anterior
eu voi fi hârsit
tu vei fi hârsit
el/ea va fi hârsit
noi vom fi hârsit
voi veți fi hârsit
ei/ele vor fi hârsit

Verbele anterioare: a hârjoni, a harnașa, a hărnici, a hârșâi, a hârșcâi

Verbele următoare: a hârșii, a hărșni, a hărști, a hărșui, a hărtăni

Verbe aleatorii: a comasa, a interconecta, a plicui, a presura, a tolăni