a hârjii conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârjii" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârjii" în limba română (dex)

Infinitiv
hârjii
Infinitiv Lung
hârjiire
Participiu
hârjiit
Gerunziu
hârjiind
Imperativ persoana a doua
singular hârjie
plural hârjiiți
Prezent
eu hârjii
tu hârjii
el/ea hârjie
noi hârjiim
voi hârjiiți
ei/ele hârjie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârjii
tu (să) hârjii
el/ea (să) hârjie
noi (să) hârjiim
voi (să) hârjiiți
ei/ele (să) hârjie
Imperfect
eu hârjiam
tu hârjiai
el/ea hârjia
noi hârjiam
voi hârjiați
ei/ele hârjiau
Perfect Simplu
eu hârjiii
tu hârjiiși
el/ea hârjii
noi hârjiirăm
voi hârjiirăți
ei/ele hârjiiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârjiisem
tu hârjiiseși
el/ea hârjiise
noi hârjiiserăm
voi hârjiiserăți
ei/ele hârjiiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârjiit
tu să fi hârjiit
el/ea să fi hârjiit
noi să fi hârjiit
voi să fi hârjiit
ei/ele să fi hârjiit
Condițional Prezent
eu aș hârjii
tu ai hârjii
el/ea ar hârjii
noi am hârjii
voi ați hârjii
ei/ele ar hârjii
Condițional Perfect
eu aș fi hârjiit
tu ai fi hârjiit
el/ea ar fi hârjiit
noi am fi hârjiit
voi ați fi hârjiit
ei/ele ar fi hârjiit
Perfectul Compus
eu am hârjiit
tu ai hârjiit
el/ea a hârjiit
noi am hârjiit
voi ați hârjiit
ei/ele au hârjiit
Viitor
eu voi hârjii
tu vei hârjii
el/ea va hârjii
noi vom hârjii
voi veți hârjii
ei/ele vor hârjii
Viitor Anterior
eu voi fi hârjiit
tu vei fi hârjiit
el/ea va fi hârjiit
noi vom fi hârjiit
voi veți fi hârjiit
ei/ele vor fi hârjiit

Verbele anterioare: a hârcâi, a hărcăti, a harecilui, a hărhăti, a hârjâi

Verbele următoare: a hârjoni, a harnașa, a hărnici, a hârșâi, a hârșcâi

Verbe aleatorii: a agâmba, a cioșmoli, a maistori, a răsști, a șopăcăi