a hârjâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârjâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârjâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hârjâi
Infinitiv Lung
hârjâire
Participiu
hârjâit
Gerunziu
hârjâind
Imperativ persoana a doua
singular hârjâie
plural hârjâiți
Prezent
eu hârjâi
tu hârjâi
el/ea hârjâie
noi hârjâim
voi hârjâiți
ei/ele hârjâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârjâi
tu (să) hârjâi
el/ea (să) hârjâie
noi (să) hârjâim
voi (să) hârjâiți
ei/ele (să) hârjâie
Imperfect
eu hârjâiam
tu hârjâiai
el/ea hârjâia
noi hârjâiam
voi hârjâiați
ei/ele hârjâiau
Perfect Simplu
eu hârjâii
tu hârjâiși
el/ea hârjâi
noi hârjâirăm
voi hârjâirăți
ei/ele hârjâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârjâisem
tu hârjâiseși
el/ea hârjâise
noi hârjâiserăm
voi hârjâiserăți
ei/ele hârjâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârjâit
tu să fi hârjâit
el/ea să fi hârjâit
noi să fi hârjâit
voi să fi hârjâit
ei/ele să fi hârjâit
Condițional Prezent
eu aș hârjâi
tu ai hârjâi
el/ea ar hârjâi
noi am hârjâi
voi ați hârjâi
ei/ele ar hârjâi
Condițional Perfect
eu aș fi hârjâit
tu ai fi hârjâit
el/ea ar fi hârjâit
noi am fi hârjâit
voi ați fi hârjâit
ei/ele ar fi hârjâit
Perfectul Compus
eu am hârjâit
tu ai hârjâit
el/ea a hârjâit
noi am hârjâit
voi ați hârjâit
ei/ele au hârjâit
Viitor
eu voi hârjâi
tu vei hârjâi
el/ea va hârjâi
noi vom hârjâi
voi veți hârjâi
ei/ele vor hârjâi
Viitor Anterior
eu voi fi hârjâit
tu vei fi hârjâit
el/ea va fi hârjâit
noi vom fi hârjâit
voi veți fi hârjâit
ei/ele vor fi hârjâit

Verbele anterioare: a hârbui, a hârcâi, a hărcăti, a harecilui, a hărhăti

Verbele următoare: a hârjii, a hârjoni, a harnașa, a hărnici, a hârșâi

Verbe aleatorii: a adia, a durmi, a hăitui, a împreuna, a împreuna