a hârcâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârcâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârcâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hârcâi
Infinitiv Lung
hârcâire
Participiu
hârcâit
Gerunziu
hârcâind
Imperativ persoana a doua
singular hârcâie
plural hârcâiți
Prezent
eu hârcâi
tu hârcâi
el/ea hârcâie
noi hârcâim
voi hârcâiți
ei/ele hârcâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârcâi
tu (să) hârcâi
el/ea (să) hârcâie
noi (să) hârcâim
voi (să) hârcâiți
ei/ele (să) hârcâie
Imperfect
eu hârcâiam
tu hârcâiai
el/ea hârcâia
noi hârcâiam
voi hârcâiați
ei/ele hârcâiau
Perfect Simplu
eu hârcâii
tu hârcâiși
el/ea hârcâi
noi hârcâirăm
voi hârcâirăți
ei/ele hârcâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârcâisem
tu hârcâiseși
el/ea hârcâise
noi hârcâiserăm
voi hârcâiserăți
ei/ele hârcâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârcâit
tu să fi hârcâit
el/ea să fi hârcâit
noi să fi hârcâit
voi să fi hârcâit
ei/ele să fi hârcâit
Condițional Prezent
eu aș hârcâi
tu ai hârcâi
el/ea ar hârcâi
noi am hârcâi
voi ați hârcâi
ei/ele ar hârcâi
Condițional Perfect
eu aș fi hârcâit
tu ai fi hârcâit
el/ea ar fi hârcâit
noi am fi hârcâit
voi ați fi hârcâit
ei/ele ar fi hârcâit
Perfectul Compus
eu am hârcâit
tu ai hârcâit
el/ea a hârcâit
noi am hârcâit
voi ați hârcâit
ei/ele au hârcâit
Viitor
eu voi hârcâi
tu vei hârcâi
el/ea va hârcâi
noi vom hârcâi
voi veți hârcâi
ei/ele vor hârcâi
Viitor Anterior
eu voi fi hârcâit
tu vei fi hârcâit
el/ea va fi hârcâit
noi vom fi hârcâit
voi veți fi hârcâit
ei/ele vor fi hârcâit

Verbele anterioare: a hârâi, a hărăni, a hărăți, a hărăzi, a hârbui

Verbele următoare: a hărcăti, a harecilui, a hărhăti, a hârjâi, a hârjii

Verbe aleatorii: a antura, a inhala, a păstări, a paște, a presemnaliza