a hârbui conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârbui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârbui" în limba română (dex)

Infinitiv
hârbui
Infinitiv Lung
hârbuire
Participiu
hârbuit
Gerunziu
hârbuind
Imperativ persoana a doua
singular hârbuiește
plural hârbuiți
Prezent
eu hârbuiesc
tu hârbuiești
el/ea hârbuiește
noi hârbuim
voi hârbuiți
ei/ele hârbuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârbuiesc
tu (să) hârbuiești
el/ea (să) hârbuiască
noi (să) hârbuim
voi (să) hârbuiți
ei/ele (să) hârbuiască
Imperfect
eu hârbuiam
tu hârbuiai
el/ea hârbuia
noi hârbuiam
voi hârbuiați
ei/ele hârbuiau
Perfect Simplu
eu hârbuii
tu hârbuiși
el/ea hârbui
noi hârbuirăm
voi hârbuirăți
ei/ele hârbuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârbuisem
tu hârbuiseși
el/ea hârbuise
noi hârbuiserăm
voi hârbuiserăți
ei/ele hârbuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârbuit
tu să fi hârbuit
el/ea să fi hârbuit
noi să fi hârbuit
voi să fi hârbuit
ei/ele să fi hârbuit
Condițional Prezent
eu aș hârbui
tu ai hârbui
el/ea ar hârbui
noi am hârbui
voi ați hârbui
ei/ele ar hârbui
Condițional Perfect
eu aș fi hârbuit
tu ai fi hârbuit
el/ea ar fi hârbuit
noi am fi hârbuit
voi ați fi hârbuit
ei/ele ar fi hârbuit
Perfectul Compus
eu am hârbuit
tu ai hârbuit
el/ea a hârbuit
noi am hârbuit
voi ați hârbuit
ei/ele au hârbuit
Viitor
eu voi hârbui
tu vei hârbui
el/ea va hârbui
noi vom hârbui
voi veți hârbui
ei/ele vor hârbui
Viitor Anterior
eu voi fi hârbuit
tu vei fi hârbuit
el/ea va fi hârbuit
noi vom fi hârbuit
voi veți fi hârbuit
ei/ele vor fi hârbuit

Verbele anterioare: a hărăgi, a hârâi, a hărăni, a hărăți, a hărăzi

Verbele următoare: a hârcâi, a hărcăti, a harecilui, a hărhăti, a hârjâi

Verbe aleatorii: a hegui, a pârțâi, a reînvia, a reînvia, a scofârci