a hârșii conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârșii" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârșii" în limba română (dex)

Infinitiv
hârșii
Infinitiv Lung
hârșiire
Participiu
hârșiit
Gerunziu
hârșiind
Imperativ persoana a doua
singular hârșie
plural hârșiiți
Prezent
eu hârșii
tu hârșii
el/ea hârșie
noi hârșiim
voi hârșiiți
ei/ele hârșie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârșii
tu (să) hârșii
el/ea (să) hârșie
noi (să) hârșiim
voi (să) hârșiiți
ei/ele (să) hârșie
Imperfect
eu hârșiam
tu hârșiai
el/ea hârșia
noi hârșiam
voi hârșiați
ei/ele hârșiau
Perfect Simplu
eu hârșiii
tu hârșiiși
el/ea hârșii
noi hârșiirăm
voi hârșiirăți
ei/ele hârșiiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârșiisem
tu hârșiiseși
el/ea hârșiise
noi hârșiiserăm
voi hârșiiserăți
ei/ele hârșiiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârșiit
tu să fi hârșiit
el/ea să fi hârșiit
noi să fi hârșiit
voi să fi hârșiit
ei/ele să fi hârșiit
Condițional Prezent
eu aș hârșii
tu ai hârșii
el/ea ar hârșii
noi am hârșii
voi ați hârșii
ei/ele ar hârșii
Condițional Perfect
eu aș fi hârșiit
tu ai fi hârșiit
el/ea ar fi hârșiit
noi am fi hârșiit
voi ați fi hârșiit
ei/ele ar fi hârșiit
Perfectul Compus
eu am hârșiit
tu ai hârșiit
el/ea a hârșiit
noi am hârșiit
voi ați hârșiit
ei/ele au hârșiit
Viitor
eu voi hârșii
tu vei hârșii
el/ea va hârșii
noi vom hârșii
voi veți hârșii
ei/ele vor hârșii
Viitor Anterior
eu voi fi hârșiit
tu vei fi hârșiit
el/ea va fi hârșiit
noi vom fi hârșiit
voi veți fi hârșiit
ei/ele vor fi hârșiit

Verbele anterioare: a harnașa, a hărnici, a hârșâi, a hârșcâi, a hârsi

Verbele următoare: a hărșni, a hărști, a hărșui, a hărtăni, a hărtăpăli

Verbe aleatorii: a amușina, a benocla, a fărâma, a restrânge, a surcela