a hârșcâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârșcâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârșcâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hârșcâi
Infinitiv Lung
hârșcâire
Participiu
hârșcâit
Gerunziu
hârșcâind
Imperativ persoana a doua
singular hârșcâie
plural hârșcâiți
Prezent
eu hârșcâi
tu hârșcâi
el/ea hârșcâie
noi hârșcâim
voi hârșcâiți
ei/ele hârșcâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârșcâi
tu (să) hârșcâi
el/ea (să) hârșcâie
noi (să) hârșcâim
voi (să) hârșcâiți
ei/ele (să) hârșcâie
Imperfect
eu hârșcâiam
tu hârșcâiai
el/ea hârșcâia
noi hârșcâiam
voi hârșcâiați
ei/ele hârșcâiau
Perfect Simplu
eu hârșcâii
tu hârșcâiși
el/ea hârșcâi
noi hârșcâirăm
voi hârșcâirăți
ei/ele hârșcâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârșcâisem
tu hârșcâiseși
el/ea hârșcâise
noi hârșcâiserăm
voi hârșcâiserăți
ei/ele hârșcâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârșcâit
tu să fi hârșcâit
el/ea să fi hârșcâit
noi să fi hârșcâit
voi să fi hârșcâit
ei/ele să fi hârșcâit
Condițional Prezent
eu aș hârșcâi
tu ai hârșcâi
el/ea ar hârșcâi
noi am hârșcâi
voi ați hârșcâi
ei/ele ar hârșcâi
Condițional Perfect
eu aș fi hârșcâit
tu ai fi hârșcâit
el/ea ar fi hârșcâit
noi am fi hârșcâit
voi ați fi hârșcâit
ei/ele ar fi hârșcâit
Perfectul Compus
eu am hârșcâit
tu ai hârșcâit
el/ea a hârșcâit
noi am hârșcâit
voi ați hârșcâit
ei/ele au hârșcâit
Viitor
eu voi hârșcâi
tu vei hârșcâi
el/ea va hârșcâi
noi vom hârșcâi
voi veți hârșcâi
ei/ele vor hârșcâi
Viitor Anterior
eu voi fi hârșcâit
tu vei fi hârșcâit
el/ea va fi hârșcâit
noi vom fi hârșcâit
voi veți fi hârșcâit
ei/ele vor fi hârșcâit

Verbele anterioare: a hârjii, a hârjoni, a harnașa, a hărnici, a hârșâi

Verbele următoare: a hârsi, a hârșii, a hărșni, a hărști, a hărșui

Verbe aleatorii: a abrevia, a declampa, a desluși, a înmiasma, a jegui