a hârșâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hârșâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hârșâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hârșâi
Infinitiv Lung
hârșâire
Participiu
hârșâit
Gerunziu
hârșâind
Imperativ persoana a doua
singular hârșâie
plural hârșâiți
Prezent
eu hârșâi
tu hârșâi
el/ea hârșâie
noi hârșâim
voi hârșâiți
ei/ele hârșâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hârșâi
tu (să) hârșâi
el/ea (să) hârșâie
noi (să) hârșâim
voi (să) hârșâiți
ei/ele (să) hârșâie
Imperfect
eu hârșâiam
tu hârșâiai
el/ea hârșâia
noi hârșâiam
voi hârșâiați
ei/ele hârșâiau
Perfect Simplu
eu hârșâii
tu hârșâiși
el/ea hârșâi
noi hârșâirăm
voi hârșâirăți
ei/ele hârșâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hârșâisem
tu hârșâiseși
el/ea hârșâise
noi hârșâiserăm
voi hârșâiserăți
ei/ele hârșâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hârșâit
tu să fi hârșâit
el/ea să fi hârșâit
noi să fi hârșâit
voi să fi hârșâit
ei/ele să fi hârșâit
Condițional Prezent
eu aș hârșâi
tu ai hârșâi
el/ea ar hârșâi
noi am hârșâi
voi ați hârșâi
ei/ele ar hârșâi
Condițional Perfect
eu aș fi hârșâit
tu ai fi hârșâit
el/ea ar fi hârșâit
noi am fi hârșâit
voi ați fi hârșâit
ei/ele ar fi hârșâit
Perfectul Compus
eu am hârșâit
tu ai hârșâit
el/ea a hârșâit
noi am hârșâit
voi ați hârșâit
ei/ele au hârșâit
Viitor
eu voi hârșâi
tu vei hârșâi
el/ea va hârșâi
noi vom hârșâi
voi veți hârșâi
ei/ele vor hârșâi
Viitor Anterior
eu voi fi hârșâit
tu vei fi hârșâit
el/ea va fi hârșâit
noi vom fi hârșâit
voi veți fi hârșâit
ei/ele vor fi hârșâit

Verbele anterioare: a hârjâi, a hârjii, a hârjoni, a harnașa, a hărnici

Verbele următoare: a hârșcâi, a hârsi, a hârșii, a hărșni, a hărști

Verbe aleatorii: a decroma, a jigni, a semna, a supăra, a ținti