a hâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hâi
Infinitiv Lung
hâire
Participiu
hâit
Gerunziu
hâind
Imperativ persoana a doua
singular hâiește
plural hâiți
Prezent
eu hâiesc
tu hâiești
el/ea hâiește
noi hâim
voi hâiți
ei/ele hâiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hâiesc
tu (să) hâiești
el/ea (să) hâiască
noi (să) hâim
voi (să) hâiți
ei/ele (să) hâiască
Imperfect
eu hâiam
tu hâiai
el/ea hâia
noi hâiam
voi hâiați
ei/ele hâiau
Perfect Simplu
eu hâii
tu hâiși
el/ea hâi
noi hâirăm
voi hâirăți
ei/ele hâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hâisem
tu hâiseși
el/ea hâise
noi hâiserăm
voi hâiserăți
ei/ele hâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hâit
tu să fi hâit
el/ea să fi hâit
noi să fi hâit
voi să fi hâit
ei/ele să fi hâit
Condițional Prezent
eu aș hâi
tu ai hâi
el/ea ar hâi
noi am hâi
voi ați hâi
ei/ele ar hâi
Condițional Perfect
eu aș fi hâit
tu ai fi hâit
el/ea ar fi hâit
noi am fi hâit
voi ați fi hâit
ei/ele ar fi hâit
Perfectul Compus
eu am hâit
tu ai hâit
el/ea a hâit
noi am hâit
voi ați hâit
ei/ele au hâit
Viitor
eu voi hâi
tu vei hâi
el/ea va hâi
noi vom hâi
voi veți hâi
ei/ele vor hâi
Viitor Anterior
eu voi fi hâit
tu vei fi hâit
el/ea va fi hâit
noi vom fi hâit
voi veți fi hâit
ei/ele vor fi hâit

Verbele anterioare: a hăbăuci, a habitua, a hăbuci, a hâcâi, a hăcui

Verbele următoare: a hăicăi, a haiduci, a hăimăni, a haini, a hăitui

Verbe aleatorii: a cizela, a hirotonosi, a mâneca, a ștergări, a stila