a hâțâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hâțâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hâțâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hâțâi
Infinitiv Lung
hâțâire
Participiu
hâțâit
Gerunziu
hâțâind
Imperativ persoana a doua
singular hâțâie
plural hâțâiți
Prezent
eu hâțâi
tu hâțâi
el/ea hâțâie
noi hâțâim
voi hâțâiți
ei/ele hâțâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) hâțâi
tu (să) hâțâi
el/ea (să) hâțâie
noi (să) hâțâim
voi (să) hâțâiți
ei/ele (să) hâțâie
Imperfect
eu hâțâiam
tu hâțâiai
el/ea hâțâia
noi hâțâiam
voi hâțâiați
ei/ele hâțâiau
Perfect Simplu
eu hâțâii
tu hâțâiși
el/ea hâțâi
noi hâțâirăm
voi hâțâirăți
ei/ele hâțâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hâțâisem
tu hâțâiseși
el/ea hâțâise
noi hâțâiserăm
voi hâțâiserăți
ei/ele hâțâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hâțâit
tu să fi hâțâit
el/ea să fi hâțâit
noi să fi hâțâit
voi să fi hâțâit
ei/ele să fi hâțâit
Condițional Prezent
eu aș hâțâi
tu ai hâțâi
el/ea ar hâțâi
noi am hâțâi
voi ați hâțâi
ei/ele ar hâțâi
Condițional Perfect
eu aș fi hâțâit
tu ai fi hâțâit
el/ea ar fi hâțâit
noi am fi hâțâit
voi ați fi hâțâit
ei/ele ar fi hâțâit
Perfectul Compus
eu am hâțâit
tu ai hâțâit
el/ea a hâțâit
noi am hâțâit
voi ați hâțâit
ei/ele au hâțâit
Viitor
eu voi hâțâi
tu vei hâțâi
el/ea va hâțâi
noi vom hâțâi
voi veți hâțâi
ei/ele vor hâțâi
Viitor Anterior
eu voi fi hâțâit
tu vei fi hâțâit
el/ea va fi hâțâit
noi vom fi hâțâit
voi veți fi hâțâit
ei/ele vor fi hâțâit

Verbele anterioare: a hartoi, a hărțui, a hâșâi, a hâșcăni, a hașura

Verbele următoare: a hâțâna, a hătcăi, a hăti, a hătmăni, a hătrăcăli

Verbe aleatorii: a binevoi, a bursuca, a calcografia, a medalia, a transloca