a hâșcăni conjugare; conjugare online pentru verbul "a hâșcăni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hâșcăni" în limba română (dex)

Infinitiv
hâșcăni
Infinitiv Lung
hâșcănire
Participiu
hâșcănit
Gerunziu
hâșcănind
Imperativ persoana a doua
singular hâșcănește
plural hâșcăniți
Prezent
eu hâșcănesc
tu hâșcănești
el/ea hâșcănește
noi hâșcănim
voi hâșcăniți
ei/ele hâșcănesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hâșcănesc
tu (să) hâșcănești
el/ea (să) hâșcănească
noi (să) hâșcănim
voi (să) hâșcăniți
ei/ele (să) hâșcănească
Imperfect
eu hâșcăneam
tu hâșcăneai
el/ea hâșcănea
noi hâșcăneam
voi hâșcăneați
ei/ele hâșcăneau
Perfect Simplu
eu hâșcănii
tu hâșcăniși
el/ea hâșcăni
noi hâșcănirăm
voi hâșcănirăți
ei/ele hâșcăniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hâșcănisem
tu hâșcăniseși
el/ea hâșcănise
noi hâșcăniserăm
voi hâșcăniserăți
ei/ele hâșcăniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hâșcănit
tu să fi hâșcănit
el/ea să fi hâșcănit
noi să fi hâșcănit
voi să fi hâșcănit
ei/ele să fi hâșcănit
Condițional Prezent
eu aș hâșcăni
tu ai hâșcăni
el/ea ar hâșcăni
noi am hâșcăni
voi ați hâșcăni
ei/ele ar hâșcăni
Condițional Perfect
eu aș fi hâșcănit
tu ai fi hâșcănit
el/ea ar fi hâșcănit
noi am fi hâșcănit
voi ați fi hâșcănit
ei/ele ar fi hâșcănit
Perfectul Compus
eu am hâșcănit
tu ai hâșcănit
el/ea a hâșcănit
noi am hâșcănit
voi ați hâșcănit
ei/ele au hâșcănit
Viitor
eu voi hâșcăni
tu vei hâșcăni
el/ea va hâșcăni
noi vom hâșcăni
voi veți hâșcăni
ei/ele vor hâșcăni
Viitor Anterior
eu voi fi hâșcănit
tu vei fi hâșcănit
el/ea va fi hâșcănit
noi vom fi hâșcănit
voi veți fi hâșcănit
ei/ele vor fi hâșcănit

Verbele anterioare: a hărtăni, a hărtăpăli, a hartoi, a hărțui, a hâșâi

Verbele următoare: a hașura, a hâțâi, a hâțâna, a hătcăi, a hăti

Verbe aleatorii: a afunda, a autodomina, a ciopocări, a exhuma, a inactiviza